Veľké športové zápasy Zaujímavosti

Epické finále Wimbledonu 1980: McEnroe-Borg

Dvojka McEnroe-Borg zviedla medzi sebou 14 súťažných a 22 celkových zápasov, z ktorých väčšina patrila k odleskom svetového tenisu. Čo je ale zaujímavejšie je to, že Björn Borg skončil s tenisom už v roku 1981 v 26tich rokoch a rivalita medzi ním a Johnom McEnroeom v priebehu troch rokoch vyprodukovala pomerne vysoké číslo duelov. Najmä teda nato, že takto vysoko postavení hráči zvádzajú zápasy poväčšine ku koncu jednotlivých turnajov, kde sa predpokladá ich úspešné ťaženie bez slabých chvíľok.

McEnroe bol Borgovým protikladom. Ako oheň a ľad. Čo sa týka Wimbledonu 1980, jeho búrlivé nezhody v semifinálovom zápolení s Jimmym Connorsom voči arbitrom nenechali chladným nikoho. Ba čo viac, v 4 sete odvrátil 5 mečbalov a ako 21 ročný sa prvýkrát dostal do finále najprestížnejšieho tenisového turnaja. Práve Connors bol v tých časoch jediným relevantným protivníkom Borgovým protivníkom a reálnou opozíciou jeho dominancie. A rekordne dlhý finálový duel Nadala Federera z roku 2008 je zasa podobne výbornou ukážkou zápolenia v modernej ére, kde na seba narazili 2 čo sa týka techniky a prístupu rozličné hviezdy.

 

Zdroj: Getty

Björn Borg v tom čase ašpiroval už na piaty titul na londýnskej tráve. Zvláštnosťou nie je len jeho predčasný odchod vplyvom zranení a iných okolností do športového „dôchodku“, ale bol to aj hráč, ktorý nechodieval na austrálsky Melbourne. Jediný krát sa ho zúčastnil v roku 1974 a dostal sa do tretieho kola. A zo všetkých 11 grandslamových titulov získal vo veľmi netradičnej kombinácii všetkých jedenásť ako Wimbledon-Roland Garros, čo sú defacto úplne odlišné povrchy. Tráva a antuka, rýchlosť-drive-krátke výmeny vs. dlhé loptičky-náročný terén-väčšia trpezlivosť. O významnosti tohto duelu a v takom merítku rozhodla až história. 5.7.1980 patrí medzi magické a významné športové míľniky. Jedným z The Greatest v rôznych významných časopisoch, magazínoch, rebríčkoch a reláciách.

„People think we had our differences, but we didn’t really, and off-court our personalities were more similar than people realised. We had similar senses of humour, we looked at things in the same way and we were bemused by a lot that was going on. So even though our personalities on-court were completely different, I didn’t feel that off the court at all, which made it easier for us to be friends. And then on-court differences actually helped us as rivals in the way we were perceived.“ John McEnroe

(Zhrnutie najdôležitejších momentov)

V prvom sete sa podarilo McEnroevi viackrát vziať Borgovi servis, ktorému nefungovala útočná taktika systém servis-volej a spravil viacero nevynútených chýb. 6:1 je veľavravných. V ďalších dvoch setoch však Borg dokázal kontrovať a donútiť súpera hrať svoj systém. Patril k hráčom s najvyšším tenisovým IQ, McEnroe pôsobil naopak ako val a zapálený hráč, ktorý sa musel formálne uspôsobiť podmienkam a prostrediu, kde svoju osobnosť musel sčasti zakrývať. Kdežto Borg zakrýval i tie svoje najväčšie herné a kvalitatívne slabiny a bol psychologicky nesmierne ťažko čitateľný. V 4 sete dokázal McEnroe doslova udolovať set pre seba v tajbrejku 18:16 a viackrát bol jeho osud na vážkach. V poslednom nervydrásajúcom piatom sete zobral obraty do rúk Borg a brejkol McEnroea vo fáze, kedy už bolo na odpoveď neskoro. Napätejšie vyvrcholenie turnaja snáď ani nejestvuje, akým bolo zápolenie týchto nezmieriteľných súperov. Po Borgovom ukončení kariéry nastala práve éra McEnroea, ktorému najbolestnejšie súperenie predovšetkým spôsoboval systém hry Ivana Lendla.

Uvidíme, ako s danou tematikou naloží Hollywood. Vraj je o námet záujem, ale podľa dostupných informácií sa aj z Johnovej strany nepozdáva (ne)komunikácia z adresy tvorcov k hráčom samotným, s ktorými paradoxne nič nekonzultovali (2016). Alebo napríklad zádrheli typu, že Shia LaBeouf ako insitný favorit role na postavu McEnroea používa raketu pravou rukou, hoci John bol povestným ľavákom…

„It was like a holy ground for me,“ Borg says. „I mean, I could not come back. It was not like I disliked Wimbledon — it was my favorite tournament. They asked me for many years … I said no, because I wasn’t ready to go back.“ (Borg o porážke s McEnroeom vo Wimbledone 1981 a možných dôvodoch pošliapania jeho dominancie na tomto povrchu a konci kariéry a pokračuje) „People come up and say, do you remember the final in 1980? Of course I remember the final. When I speak to John, sometimes we get together … the thing is, we both remember every single point. We talk about the final — we know exactly. It meant a lot to both of us.“

 

 

 

 

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.