Editoriál Kultúra & umenie

Editoriál: Hodnotíme rok minulý a tešíme sa na nový

Vlado Král
Autor: Vlado Král

“Information paints no picture, sings no song, and writes no poem.”

(R.F. Georgy, Notes from the Cafe)

Žijeme v zvláštnej a zaujímavej dobe plnej zmien. Média nás zavalujú informáciami z každého kúta sveta, z ktorých väčšina je skôr negatívnych, ako pozitívnych. Zo správ sa dozvedáme o katastrofách a neštastiach, teroristických útokoch, občas nás postraší nejká tá kríza. A ak to nie sú negatívne správy, tak naše mysle zamestnávame povrchnými článkami o rôznych „pseudo celebritách“ z bulváru, či pozeraním reality-šou, ktoré nám doslova znižujú inteligenciu, alebo nám ukážu mláďatká v zoo, ktoré by asi mali byť náplasťou na všetku tú negativitu, ktorú na nás neustále chrlia (nič proti zvieratkám).

Editorial_foto_04Rozhovor s Bejzom z Polemic-u

Kvalitná žurnalistika, články s pridanou informačnou hodnotou, ktoré nás nejako obohatia a nie iba krátkodobo rozptýlia, sa vo veľkej miere vytratili. Samozrejme česť výnimkám, ktorých je ale pomerne málo.  Človek sa týmto vplyvom iba ťažko ubráni, veď predsa chceme vedieť o tom, čo sa deje, nechceme žiť v „jaskyni“. Na druhej strane sa ale môžeme rozhodnúť, aké média budeme sledovať, aj keď tie „mainstreamové“ vypustíme iba ťažko.

Editorial_foto_03Skúška pred natáčaním seriálu Get your shit together Demon

Minulý rok sme sa aj preto rozhodli s pár nadšencami založiť občianske združenie, ktoré by sa venovalo kultúre a umeniu. Dôvodov bolo viacero, medzi tie hlavné patria tie, čo som spomínal už skôr. Okrem iných aktivít, sme sa rozhodli vytvoriť webstránku, ktorá by slúžila ako priestor na prezentovanie našej vlastnej tvorby, keďže väčšina z nás sú ľudia, čo sa nejakým spôsobom venujú umeniu alebo pohybujú v kultúre. Zároveň sme chceli vytvoriť priestor, kde by sme mohli propagovať mladých umelcov, ktorí nie sú až tak známi, ale robia niečo zaujímavé, o čom sa oplatí dozvedieť. Takýmto spôsobom sme chceli ukázať, že aj na Slovensku máme dobré a zaujímavé veci, talentovaných ľudí, ktorí obohacujú našu spoločnosť, a tiež poskytnúť istú „alternatívu“ na čítanie.

Editorial_foto_02Premiéra divadelnej hry Len nijakú paniku

Výsledkom našej 9 mesačnej práce za rok 2015 je vyše 200 článkov. Z toho je viac ako 50 rozhovorov s rôznymi umelcami a osobnosťami, menej aj viac známymi. Z tých známejších Vás najviac zaujali rozhovory s módnou návrhárkou Andreou “Aidou” Sevaldovou, chalanmi zo „stand-upu“ Temné kecy, spisovateľmi Jurajom Červenákom a Gabrielou Bernátovou, či dirigentkou Hanou Schlosser, raperom Majkom Spiritom alebo kapelou Polemic atď.

Editorial_foto_05Boli sme aj pri natáčaní videoklipu Majka Spirita Šampuss

Väčšinu našich rozhovorov ale tvoria práve také, v ktorých oslovujeme menej známych umelcov. Medzi tie najzaujímavejšie patria rozhovory s mladými a nádejnými slovenskými režisérmi, Romanom Gregoričkom, Romanom Chrappom, Pavlom Čižmárom atď., kapelou Last of Us, speváčkou Lilly M, fotografmi Richardom „Kay“ Kardhordóm a Jaroslavom Petrášom, výtvarníčkou Qtincou a mnohými ďalšími.

Editorial_foto_06Punkrockové zoskupenie Last of Us

Nezostali sme ale iba pri „novinárčine“ a prišli sme aj s vlastnou tvorbou. Realizovali sme divadlné predstavenie Len nijakú paniku, začali sme s točením hraného webseriálu Get your shit together Demon, či komixom o tučniakovi Dammitovi.

Medzi ďalšie články, ktoré ste si u nás mohli prečítať, patria rôzne recenzie a analýzy, v ktorých sme sa snažili predstaviť Vám zaujímavé filmy, o ktorých ste možno ešte nepočuli. Napríklad Maltézsky sokol, Lost Highway alebo Piesočná žena. Ďalej sú to články týkajúce sa hudby, v ktorých ste sa mohli dozvedieť o skladateľoch, ktorí zasiahli do našich dejín, ale ich mená sú v širšej verejnosti pomerne neznáme. Spomeňme napríklad Jána Levoslava Bellu a Antona Zimmermanna. Priniesli sme Vám taktiež rôzne fotogalérie a cestopisy…

Editorial_foto_01Fotografia z charitatívneho večera Body Art Show 2015

Všetko toto sme stihli ako partia nadšencov, bez nároku na akýkoľvek honorár, popri našich každodenných aktivitách (škola, práca atď.), v rámci voľného času. Odmenou nám je pribúdajúci počet čitateľov, čo nás stále motivuje pracovať na tomto našom malom projekte. Preto by sme sa Vám, našim priaznivcom, čitateľom, či umelcom, ktorí nám ochotne poskytli rozhovor, chceli aj touto cestou poďakovať za každý klik a „lajk“, pretože takto vieme, že naša práca má zmysel. V novom roku sa preto môžete tešiť na nové zaujímavé rozhovory a články, ktoré Vás dúfame zaujmú rovnako, alebo možno aj viac, ako tie v minulom. Ďakujeme. 🙂

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.