Film & TV Film 2010+ Kultúra & umenie Ostatné

Dominika Morávková: Nikdy som sa nezamýšľala nad tým, čo človek prežíva, keď sa mu to udeje.

Od dnes sa v kinách premieta film Špina  režisérky Terezy Nvotovej. Snímka odhaľuje príbeh mladej Leny, ktorej bezstarostný život zmení znásilnenie. O tom ako vznikala spolupráca na tomto projekte hovorí predstaviteľka  sedemnásťročnej Leny, Dominika Morávková.

My sme sa s Terezou osobne nepoznali, na ničom sme spolu nerobili. Bola som pozvaná na konkurz, ktorý mal niekoľko fáz. Nebolo to také, že idem na konkurz a zajtra viem, či ma obsadili alebo nie. Bolo to zložitejšie, lebo Tereza si dávala záležať na vzťahu filmových kamarátok a skúšala rôzne variácie. Nakoniec sme zistili, že najlepšie kamarátky budeme hrať s Aničkou (Anna Rakovská). V tom čase sme bolo naše kamarátstvo intenzívne,  pretože sme boli spolu na škole a hrali sme spolu predstavenie, takže nám to veľmi pasovalo.

Pomaly sa rodila spolupráca a zrazu sme zistili, že je tam štáb plný mladých ľudí. Bola tam skvelá energia, pretože mladí ľudia majú chuť do práce a chcú robiť to, čo ich baví a teší. Celé to bolo veľmi pozitívne, aj napriek ťažkej problematike.

Myslíte si, že výber hercov bol náročný práve kvôli ťažkej problematike, ktorú film zobrazuje?

Tereza chcela obe dievčatá stvárniť čo najautentickejšie svojim predstavám. Veľmi často je to o tvári a o detailoch. Vzhľadom na problematiku to chcela uchopiť aj nejakým dobrým typom.

 Čo bolo pre Vás najsilnejším zážitkom, ktorý ste počas natáčania zažili?

 Najsilnejším zážitkom pre mňa bolo, keď sme točili ako je Lena na psychiatrii. Leží tam s jednou spolubývajúcou. Tuším s ňou nie je ani dialóg, je to jedna z vedľajších postáv. Ja som s ňou zažila pár chvíľ. Bolo to dievča z detského domova, ktoré sa mi otvorilo svojím príbehom a to bolo pre mňa to najsilnejšie.

 Je niečo čo Vám spolupráca na tomto filme dala ? Zmenila Vás v niečom?

Predtým som sa tejto problematike nevenovala v takej miere. Hlavne mi to otvorilo bránu do duše postavy. Nikdy som sa nezamýšľala nad tým, čo človek prežíva keď sa mu to udeje. Film Špina mi tieto pocity ukázal.

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.