Cestovanie Zaujímavosti

Čo všetko ukrýva tajomný chrám v Indii?

Vlado Král
Autor: Vlado Král

O svätyni Padmanabhaswamy sa indické záznamy zmieňujú prvýkrát v rozmedzí rokov 500 p.n.l. až 300 n.l. Medzi názvami, ktorými je chrám v literatúre označovaný vyčnieva názov, „Zlatý chrám“. Niekde sa dokonca spomínalo, že celé mesto malo hradby zo zlata a chrám prirovnávali k nebu.  Isté je, že títo zapisovatelia nepreháňali a chrám Padmanabhaswamy naozaj ukrýval veľké bohatstvo. V podzemí sa nachádza 6 trezorov, ktoré sa archeológom aj podarilo v priebehu posledného desaťročia otvoriť a preskúmať. V priebehu posledných rokov (2007, 2014 a 2015) takto výskumníci v podzemných priestoroch objavili objavili obrovský poklad. Záhadou zostáva iba komnata B v 6 trezore.

V zozname inventára z augusta 2014 sa uvádza, že v komnate A, trezoru 6, sa našla tona zlatých mincí, datovaných okolo roku 200 p.n.l. Archeológovia medzi pokladmi uviedli aj zlatý trón zdobený stovkami diamantov a drahých kameňov. V trezore sa tiež našli panovnícke koruny z čistého zlata, zdobené drahými kameňmi a diamantmi. Predtým sa v trezoroch našli rôzne sochy, diamanty veľkosti palca, či mince z rôznych kútov sveta (rímske, napoleonské, holandské…). Hodnota objaveného pokladu je odhadovaná na desiatky, ak nie stovky miliárd dolárov.

Chrám Padmanabhaswamy už roky spravuje kráľovská rodina Travancore. O tom, že si svoju úlohu plní dobre svedčí aj to, že podzemné trezory Padmanabhaswamy neboli doteraz kompletne preskúmané. A možno iba zabudli, za tie stáročia, čo všetko vôbec spravujú. Aj keď na trezor plný zlata a diamantov asi tak ľahko nezabudnete. Pravda je pravdepodobne niekde v strede.

O tom, že šľachtická rodina, na čele s vládcom rodiny Travancore, Marthandom Varmom poklady Padmanabhaswamy naozaj stráži, svedčí aj výňatok z rozhovoru, ktorý maharadža poskytol miestnym novinám v roku 2007. V ňom pripustil, že v podzemných trezoroch sa nachádza tajná komnata, v ktorej sú umiestnené poklady šľachtickej rodiny Travancore. Podľa maharadžu poklad obsahuje bohatstvo nahromadené rodinou od roku 800 n.l. Ďalej dodal, že  poklad nikdy nevidel , a že tajný trezor nebol otvorený od roku 1885.

Zlatá socha Mahavišnu (32kg) z chrámu Padmanabhaswamy

To, že o existencii podzemných trezorov sa vedelo už dávno je isté, špekulovalo sa iba koľko ich je. Niektoré (zrejme prvá dva trezory) boli otvorené už v roku 1931. Na ich otvorenie spomína Emily Gilchrist Hatch (autorka sprievodcu po Travankúre, čo bol bývalí kniežací štát na juhu Indie). Otvorenie sprevádzali rituály a prítomný bol samotný maharadaža, Sree Chithira Thirunal Balarama Varma. Po rituálnom začiatku boli do hrdzavých zámkov na dverách trezoru zasunuté kľúče. Vstup sa ale otvoriť nepodarilo, staré zámky zlyhali a dvere ostali zablokované. Násilné otvorenie trvalo ďalšie dve hodiny. V trezore sa nachádzali nádoby so zlatom a drahými kameňmi. Prieskumníci objavili v podzemí ďalšie dvere, celkovo sa predpokladalo, že sa tam nachádzajú 4 trezory. Po niekoľkých hodinách bol prieskum ukončení a trezor uzavretý.

Emily Gilchrist Hatch tiež spomína neúspešný pokus, dostať sa do podzemných trezorov, z roku 1908.  Vtedy išlo o situáciu, keď vláda potrebovala peniaze a preto sa rozhodli otvoriť podzemné trezory pod chrámom. Skupina odvážlivcov sa vtedy pokúsila dostať do vnútorných komnát, ale ich plán nevyšiel keďže podzemie bolo zamorené kobrami.

komnata_BVstup do komnaty B

Záhadou teda stále zostáva komnata B, v 6 podzemnom trezore. Už dlho je považovaná astrológmi v Indii za vysoko tajomnú, posvätnú, a jej otvorenie za príliš nebezpečné. Oceľové dvere komnaty zdobia dve masívne kobry a nenájdeme na nich žiadne zámky, kľučky, či iné mechanizmy indikujúce možnosť vstupu. 

V Indii je známe, že dvere takejto tajnej komnaty môže otvoriť len Sadhu (indický pustovník, ktorý sa vzdal svetského života aby dosiahol vyšší duchovný cieľ) na vysokej úrovni, ktorý vie ako predniesť Garuda mantru (Garuda je niečo ako indický fénix, a pravdepodobne iba ten dokáže zahnať kobry strážiacie vstup do trezoru). Dvere nemôže otvoriť ktokoľvek a iným spôsobom. V súčasnosti sa žiaľ na svete nenachádza nikto kto disponuje tak vysoko posvätnou a mocnou SIDDHAPURSHAS, a vie ako predniesť posvätnú Garuda mantru.

Komnata B je spájaná s božstvom  Sri Padmanabhaswamy, ktoré je formou Višnu. V komnate sa pravdepodobne nachádza socha Sri Padmanabha a mnoho ďalších cenností, ktoré majú posilniť hlavné božstvo chrámu. Vzhľadom na to možno predpokladať, že do komnaty nebude také ľahké dostať sa, a taktiež môže byť vstup chránený nejakým mechanizmom (to môžu nasvedčovať aj kobry, ktoré sa v podzemných trezoroch objavili pri pokuse otvoriť ich v roku 1908).

Túto hypotézu podporuje aj tvrdenie, že akýkoľvek pokus otvoriť vstupné dvere človekom vyrobenou technológiou, teda inak ako spievaním posvätnej a mocnej Garuda mantry, bude mať za následok spustenie rôznych katastrôf v chráme, v jeho okolí, v Indii a možno aj na celom svete.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Padmanabhaswamy_Temple

http://www.thehindu.com/news/national/kerala/when-the-vault-was-opened-in-1931/article2201786.ece

https://cs.wikipedia.org/wiki/Travank%C3%BAr

http://www.forbes.com/sites/jimdobson/2015/11/13/a-one-trillion-dollar-hidden-treasure-chamber-is-discovered-at-indias-sree-padmanabhaswam-temple/#119079d821eb

http://www.newyorker.com/magazine/2012/04/30/the-secret-of-the-temple

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.