Architektúra Cestopisy Cestovanie Fotografie Pamiatky

Čičmany – národná pamiatková rezervácia

Čičmany sú typickou črtou toho najhodnotnejšieho a najzručnejšieho z kultúrneho a národného dedičstva vidieckej slovenskej architektúry, kam naše historické korene siahajú a čím sa môžu bez ostychu chváliť. Vybrané maľované zrubové drevenice možno od roku 1977 (kedy prešli pod patronát Národnej pamiatkovej rezervácie) označiť sa „zachránené“ tým, že už jednotlivé samosprávne a štátne zriadenia (s výpomocou Považského múzea) sa postarali o to, aby po rokoch rôznych nedbanlivostí s jej citlivým materiálom už nedošlo k  postupnej systematickej devastácii.

Počas tých storočí „prežili“ tieto hodnotné drevenice ničenie časti ich stavieb, rozsiahlejšie požiare i niekoľko rekonštrukcií. Podľa listinných a historických dokumentov však ornamenty, ktoré sú na bokoch dreveníc prítomné sa prvýkrát použili v roku 1921 a podoba zrubových stavieb, ako ich poznáme dnes mali predsa len málinko rozdielny estetický charakter.

Samotná architektúra drevených domčekov z dnešného pohľadu pripomína perníkové chalúpky s lemovanými kreatívnymi bielymi ozdobami ornamentov pripomínajúcich akési jednoliatu liaheň protikladných farieb. Zaujímavosťou je ich mnohopočetnosť (desiatky dreveníc naproti miniatúrnemu množstvu tradičných domov a industrializovaných stavieb „nevyhnutných“ pre  21.storočie) naproti relatívne oklieštenému priestranstvu v okolí hlavnej ulici a nízkemu počtu obyvateľov samotnej obce.

Mnohé z drevených domčekov slúžili (možno aj slúžia) ako viacgeneračné domy pripomínajúce zušľachtilú našinskú tradičnú remeselnú činnosť, ďalšie spĺňajú účely hostinca, menšej reštauračnej miestnosti, klasických domov so záhradkami atď. V pozadí tejto historickej dedinky vyčnieva lyžiarske stredisko a v centre obce tlie barokový murovaný kostol. Poveternostné podmienky v okolí Čičmian nebývajú zrovna dvakrát priaznivé i preto je táto pamiatková rezervácia a jej historické ukotvenie také úchvatné.

V rámci cestopisnej expedície 9 múz sme sa vybrali do Čičmian osobne a v priloženej fotogalérii si môžete plnými dúškami jej krásy umenia vychutnať spolu s nami.

Foto: Martin Hladký

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.