Cestovanie

Fotogaléria: Havaj

Vydáme sa na dobrodružnú cestu po nočnom Honolulu, vidíme nádherný kopec plný svetiel až nakoniec všetko zhasne a my sme v hlbokej džungli, so všetkými tými cikádami a gekkonmi. Domček v džungli je malebný, samá sieťka proti komárom, okrúhly gauč, teraska pre fajčiarov, cvičná surferská doska na valci pre rovnováhu, drevený stolček, banány, jablká, drevené steny, vôňa džungle, hlasné zvuky, akési permanentné bzučanie. Nebo.

Pri oceáne to žije, grilovačky sú životný štýl- miestni tu vedia, že pri dobrom jedle na čerstvom vzduchu sa ľahšie rozpráva o slastiach a strastiach života. Lačne  som siahla po jednom chladenom pive, po takom adrenalínovom šoku, aký som zažila dnes mi chýbalo už len jedno chladené. Zafúkal vietor a ja som zavrela oči.

Keď chcem nájsť duality, zmenu a pochopiť odvahu, Havaj je tým najlepším miestom. Počasie sa tu mení každých päť minút, hlavne tu kde bývam- Manoa Valley, je neustále striedanie dažďa, slnka a vánkov Pacifiku. Je to spojenie jari, leta a jesene. Santa Claus tu očividne pobehuje v šortkách a tancuje robiac shaka shaka.

Mesiac plával nocou a osvetľoval ťažké oblaky. Veci prídu vtedy, keď majú prísť, v podobe, aká je životu prirodzená. Z našej strechy vidieť všetko. Nepokojné oblaky nad hrebeňmi Manoa vrchov a siluety tancujúcich pálm na západe a občasný prelet netopierov. Monumentálny a pyšný Diamond Head, sopečný kráter, dominantu ostrova Oahu.

O autorovi

Sofia Nováková

Sofia Nováková

Vyrástla v Bratislave, no musela prejsť pol zemegule, aby zistila, že dĺžka cesty nie je nameraná v nohách, ale v hlave. Vyštudovala Filozofickú fakultu Univerzity Komenského, odbor Dejiny Umenia/ Estetika. Svoje volanie k divadlu a filmu objavila pred pár rokmi, keď dva roky hrala v Bielom Divadle. Herectvo študovala v Paríži v Le Studio Jack Garfein a v Actors Studio West v Los Angeles. Má za sebou spoluprácu na rôznych krátkych filmoch, momentálne režíruje svoj dokumentárno-hraný debut a venuje sa zdokonaľovaniu sa v písaní scenárov. Učí angličtinu, každý deň zabehne štyri kilometre na Železnej Studničke a bojuje so zhybmi. Tri roky tancovala v Street Dance Academy pod tanečným vedením Laciho Strikea a v tom čase vystupovala s Darou Rollins. Miluje filmy, v ktorých hrá Tom Hardy. Medzi jej najobľúbenejšie filmy patrí 321: Frankie Go Boom (lebo toto pochopia len tí čo majú súrodenca). Poslednú jeseň pracovala v Los Angeles v produkčnej firme nezávislých filmov Rough Diamond Productions pod Juliou Verdin, ktorá má za sebou spoluprácu s hollywoodskymi hviezdami ako Sienna Miller.