Veľké športové zápasy Zaujímavosti

Bitka storočia: Ali-Frazier I

8.marca roku 1971 sa v slávnej Madison Square Garden uskutočnil boxerský zápas už dnes často označovaný v kuloároch, medzi komentátormi, širokou verejnosťou, ako i boxermi samotnými ako „Fight of the century“. Na ďalšej fotografii zhotovenej Frankom Sinatrom vidíme nezabudnuteľný súboj v ťažkej váhe, ktorý priniesol do sveta športu novú dimenziu fyzického prekonávania hraníc aktérov, ako i pohľad na okraj ľudskej výdrže v predsmrteľnej fáze vyčerpania. Aliho návrat po 3 a pol ročnej prestávke z neho spravil silnejšie, ale už nie tak pohyblivého boxera (Float like a butterfly, sting like a bee!) a i preto duel sprevádzal viacero otáznikov. Či sa dokáže Frazierovmu neúnavnému útoku brániť, alebo ho technicky, rýchlosťou a dosahom bezpečne ustráži a titul si opäť prinavráti späť.

Duel medzi vtedajším vyzývateľom ťažkej váhy (a bývalým šampiónom) Muhammadom Alim a držiteľom majstrovského pásu Joeom Frazierom z večera do rána vniesol do športu jednu z najikonickejších rivalít 20. storočia. Horúco medzi nimi bolo aj na tlačovkách, v predprípravných fázach ako i počas samotného predzápasového váženia.

Aliho comeback a prinávratenie medzi elitu po 3 ročnej pauze kvôli väzneniu (odmietnutie vojenskej služby a vojny vo Vietname) a odobratí licencie nedokázali zlomiť jeho prirodzene sa rozvíjajúci talent. Disponoval extrémnou všestrannosťou, rýchlymi hákmi, skvelým pokrytím tela, ako aj unikátnou, až „tanečnou“ agilitou. Smokin´ Joe sa od zisku zlatej medaily na Olympiáde v Tokiu (1964) vďaka nezlomnej a vôli predieral k vrcholu aj napriek nižšiemu vzrastu (málinko cez 180cm). Pred dlhoočakávaným súbojom sa mala pretrhnúť jedna neohrozená víťazná séria medzi profesionálmi. Buď jedného, alebo druhého (Aliho bilancia: 31-0, z toho 25x KO a Frazierova: 26-0, z toho 23x KO). Medzi prítomnými boli na zápase aj niektoré slávne osobnosti a hollywoodski herci, ako napríklad Burt Lancaster, Dustin Hoffman či Woody Allen.

(Zľava: Muhammad Ali, Joe Frazier)

Na priebeh zápasu sa pozrieme cez skrátený komentár, podľa jednotlivých kôl. Muhammad Ali nastupuje v sýto červených trenírkach a Joe Frazier s výrazne bledo zeleným odtieňom:

1.kolo – Zápas začína kontrolou priestoru, utlmenou rýchlosťou reakcií boxerov a za bujarého privítania fanúšikov. Ali pozične kontroluje kolo a mierne má navrch. (ALI)

2.kolo – Súperi sa provokujú aj slovne, vyčkáva sa na prvú vážnu chybu. Ali krúti hlavou pred Frazierovým dobiedzaním, za čo dostáva potlesk. Prvé dve kolá sú teda skôr v jeho réžii. (ALI)

3.kolo – Frazier útočí, je aktívny a zatlačil Aliho do kúta. V energickej atmosfére začína svojmu sokovi oplácať zapožičané. Jeho silnou zbraňou je rýchly, energický predklon s následnou jedovatou ľavačkou. (FRAZIER)

4.kolo – Prvé dve kolá patrili viacej Alimu pre jeho smrtiace kontry, tretie a štvrté idú na vrub Fraziera. Súboj sa nám vyrovnal a diváci netrpezlivo očakávajú ďalší vývoj. (FRAZIER)

Vyše 300 miliónov divákov sledujúc tento unikátny zápas po celom svete (1971).

5.kolo – Ali začína s jeho presláveným „tancovaním“ (preskakovaním z jednej nohy na druhú) a mení charakter doterajšieho súboja. Frazier reaguje na Aliho údery úsmevom. (ALI)

6.kolo – Ali chcel pred zápasom vyhrať v šiestom kole, ale duel je vzácne vyrovnaný, dynamiku vystriedalo taktické manévrovanie (kúty ringu) a Frazierova technika predklonu. Vzájomné doťahovania stojí určite veľa fyzických síl a hráči sa silno potia. (FRAZIER)

7.kolo – Kolá sú viac než vyrovnané, zo zápasu sa stala šachová partia kto z koho. Obrana už nie je taká precízna a začína sa vo väčšom prejavovať únava boxerov. (ALI)

8.kolo – Diváci skandujú za Aliho podporu, Frazier ho volá do ringu… Aktéri sa ťahajú pri kúte, Frazier skúša opäť body shots, niektoré sú počuť až k televíznym obrazovkám! (FRAZIER)

9.kolo – Frazier sa rýchlo hýbe, ale Aliho stredne dlhé údery s extrémnou dávkou razancie sú nekompromisné a zaúradoval v pravý čas. Zatiaľ najútočnejší Ali! (ALI)

10.kolo – Frazier odpovedá údermi do tela, ale má niečo nepríjemné v oku. Po sťažnostiach Aliho za údery za hlavu sa teraz ukazuje Smokin´ Joe, ale kolo je v jeho réžii. (FRAZIER)

11.kolo – Ali na kolenách, zaváhal! Musí strpieť pri rohu veľmi ostré háky súpera. Opäť stráca balans a slabnú mu zmysly a rozoznávanie vzdialenosti! Frazier v útoku! (FRAZIER)

12.kolo – Frazier opäť útočí, Ali sa nestíha kryť! Od polky kola však Muhammad ako tak kontruje a opláca, ale 12-ka je predsa len Frazierova. (FRAZIER)

13.kolo – Úžasné kolo, Frazier šliape a účinne profituje z kola jedenásteho! Ali mal tiež slušné momenty. Prvá polovica je extrémne rýchla (vari ako z úvodu) druhá prináša množstvo úderov vyplývajúcich z vyčerpania a neustále pridržiavanie. (FRAZIER)

14.kolo – V réžii prekvapivo Muhammad Ali, ktorý pretrpel množstvo štipľavých ľavačiek svojho súpera, avšak bojuje ako lev! Chvíľu skúša i tancovať. Frazierovi odchádza viditeľnosť pravého oka a musí dohrať v značnom hendikepe. (ALI)

15.kolo – Hala buráca, nastupuje Ali, ale Frazier ho ľavačkou posiela k zemi!!! Okamžite vstáva a duel končí pred doslova kolapsom oboch športovcov! (FRAZIER)

(Rozhodujúci moment zápasu. Rozhodcovia však musia spočítať body, pretože sa hralo plných 15 kôl!)

Dopad a posudzovanie tohto zápasu nastáva až v momente po jeho skončení a uvedomení si závažnosti, prínosu, intenzity pre šport ako taký. Od čias obávaného Louisa, Marciana a ďalších sa uskutočnil zápas v ťažkej váhe, ktorého prestížne magazíny citujú a zvyknú počastovať aj ako najlepší v dejinách. Súperi šli až na dno svojich síl a z vrcholového športu nevymazali jeho predom zadefinovateľný cieľ o prekonávaní samého seba a inšpiráciu detí (miesto častého vyťahovania sa len o mastných finančných odmenách), ktoré je potrebné vytiahnuť z špinavých štvrtí veľkomiest do telocvične.

V boxe je menšia šanca odísť z neho poznačený, ako v ghette. Ali a Frazier sa stretli ešte dvakrát a Alimu sa podarilo svojho soka v oboch prípadoch tesne zdolať (vrátane Thrilleru v Manile) a až od ukončení kariér si našli cestu k sebe a stali sa priateľmi. Prajem veľa šťastia a všetko dobré pred ďalším zo série článkov o významných športových dueloch… 🙂

Kompletný zápas v kolorovanej verzii:

Ak sa zaujímate o box určite nezabudnite navštíviť webstránku proboxing.cz a oficiálnu fanpage na facebooku, kde nájdete aktuálne informácie o dianí v tomto športe. proboxing

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.