Architektúra Cestovanie Kultúra & umenie

Barokový zámok Schloss Hof

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Dokončený bol koncom 20. rokov 18. storočia ako reprezentatívne vidiecke a lovecké sídlo pre princa Eugena Savojského. Postavili ho na Moravskom poli v osade Shlosshof mestačka Engelhartstetten. Nedaľeko od zámku tečie rieka Morava. Nádherný komplex tvorí kniežací palác, umelecky tvarované terasovité záhrady s fontánami a idylický statok. Schloss Hof navrhol architekt Johann Lucas von Hildebrandt a pri jeho koncipovaní dostal voľnú ruku. Dnes tento skvost patrí k najpôsobivejším architektonických komplexom európskeho baroka.

Bernardo_Bellotto,_The_Schloss_Hof,_Garden_Side

Zámok mal počas svojej existencie rôznych majiteľom a obyvateľov. Po smrti Eugena Savojského ho zdedila jeho neter Anna Viktória Savojská. Neskôr ho vlastnila aj arcivojvodkyňa Mária Terézia. Za panovania Františka Jozefa I. slúžil ako vojenský sklad a výcvikové miesto. Cez druhú svetovú vojnu Schloss Hof okupaval nemecký Wehrmacht a po ňom zase Červená armáda. Pravú úlohu, pre ktorú bol zámok postavený prezrádza nápis na zámockej fasáde zo záhradnej strany: „die Seele von der Last des Herrschens erleichtern“ (odbremeniť dušu od vládnutia).

Schloss_Hof_garden

Dnes si môžete pozrieť expozíciu vo vnútri zámku, ktorá je osadená originálnym nábytkom. Nádherná je aj baroková záhrada, ktorá sa skladá zo siedmich terás, ktoré v smere na východ mierne klesajú k rieke Morava. Počas leta tu možno obdivovať umelecké záhony s viac ako 200 rokov starými druhmi kvetov a cez zimu vianočnú rozprávkovú dedinku. Dobrou správou je tiež, že Schloss Hof sa nachádza iba 30 minút jazdy z Bratislavy a preto je to ideálne miesto na menší výlet.

Podrobnejšie informácie nájdete na stránke http://www.schlosshof.at .

foto: Vlado Král & Lucia Kováčiková

 Zdroje:

http://www.schlosshof.at/cms_neu/index.php?page=home

https://sk.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1mok_Hof

https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.