Hudba Kultúra & umenie

Back2Back a ich Friday Night

Pavel Chodúr

Prečo práve názov Back2Back?

Naša basgitaristka je veľká fanynka kapely Deep Purple, takže sa inšpirovala názvom ich skladby Back to back. Potom sme už len vymenili „to“ za „2“ a bolo 🙂

Ako ste sa dali dokopy ako skupina a v čom vidíte najväčšiu devízu oproti ostatným kapelám?

Gitarista s basáčkou sa dali dokopy tak, že sa dali dokopy. 🙂
Nasledovalo pár neúspešných pokusov, kým našli tretieho člena, Maroša, s ktorým život začal konečne dávať zmysel 😀
Za našu devízu sa dá považovať aj to, že sa hudbou živíme, že veľa cestujeme, spoznávame iné kultúry, neustále si rozširujeme obzory. To všetko nás ovplyvňuje aj v tvorbe.

Spievate po anglicky. Stávate sa tak divácky prístupnejšími. Je ťažšie napísať text v slovenčine alebo v angličtine?

Vo všeobecnosti nie je jednoduché napísať dobrý text, ktorý má hlavu a pätu. Každý jazyk má svoje výhody a nevýhody. Angličtina je síce rytmickejší jazyk, ale nemáme v nej takú bohatú slovnú zásobu ako v rodnom jazyku, ktorý je naopak menej rytmický. Veľkou výhodou angličtiny je, že ti rozumie rovnako Slovák ako Američan, či Ind.

Vaše prvé EP sa volá Friday Night a obsahuje 5 piesní. Ktorú z nich považujete za najosobnejšiu? Aká je téma vášho albumu?

Téma je veľmi priamočiara a jednoduchá – piatok večer a všetko, čo s ním súvisí. Oslava života, láska, party, zabudnúť na problémy, nemyslieť na následky a na to, čo bude zajtra. Jednoducho prežívať tento moment tu a v tejto chvíli.
Najosobnejšou je skladba I need your love, ktorú Martin napísal pre Alenku. Veľká romantika… 🙂

Popíšte nám ako celý album vznikal.

Autorom hudby aj textu je Martin. Skladal prevažne na lodi, nakoľko tam máme najviac času J Dá sa povedať, že každá skladba má pôvod v inej krajine. Martin už mal predstavu, ako má ktorá skladba znieť, takže pred samotným nahrávaním sme spolu s našim detašovaným klaviristom Viliamom Vitézom už len doladili detaily, aranžmány, jednotlivé party.

K piesni Friday Night máte aj klip. Je veselý, dynamický a ukazuje bezprostrednosť a zábavu. Čo vám, ako kapele, robí najväčšiu radosť?

Keď sa ľudom páči to, čo robíme. Keď hráme naše skladby a obecenstvo tancuje, baví sa, užíva si to tak isto ako my.

Z čoho čerpáte inšpirácie?

Zo života, z miest, z ľudí, z hudby… svet je plný inšpirácií, stačí mať otvorené oči..

Momentálne pracujete na lodi, kde hráte covery rôznych kapiel a aj svoje piesne. Prichádzate do kontaktu s rôznymi národnosťami a povahami. Ako by ste definovali umelecký záber týchto ľudí? Myslíte, že kultúrnosť a umeleckosť je v iných krajinách a u iných národov iná? V čom? Vedeli by ste to aspoň okrajovo načrtnúť?

Počas nášho pôsobenia na lodiach sme spoznali približne 30 rôznych národností a tie rozdiely sú značné.
Nemôžeme, pravdaže, hádzať všetkých do jedného vreca, ale isté črty majú spoločné. Napríklad, Filipínci sú veľmi muzikálny národ, milujú karaoke, takmer každá rodina má aspoň jedno doma. Uprednostňujú pomalé, baladické skladby typu Mariah Carey, Whitney Houston a pod. Karibčania sú veľmi hrdí na svoj typický nástroj steeldrum, ktorý využívajú takmer všade, dokonca aj v kostoloch. Majú príznačný tanečný rytmus, v duchu ktorého sa nesie takmer celá ich tvorba. Nemci zase nedajú dopustiť na svoje šlágre, ktoré chcú počúvať aj na dovolenke. Čo sa týka kultúry, sú veľkými patriotmi. Svoje uznanie nedávajú ľahko najavo.

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Čo by ste chceli v zoskupení Back2back dosiahnuť?

Chceli by sme sa zamerať viac na tvorbu a prezentáciu vlastnej tvorby. Určite  by sme sa raz chceli dostať do bodu, kedy by nás živila vlastná hudba a nie covery, ale či je to aj reálne, to ukáže len čas (a SOZA :D)

Kde vás môžu fanúšikovia sledovať? Plánujete aj nejaké koncerty mimo lode?

Momentálne nás môžu sledovať predovšetkým na sociálnych sieťach. My zatiaľ usilovne pracujeme na nových skladbách a hneď ako budeme mať dosť materiálu na koncerty, určite nejaké zorganizujeme.

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.