Food & Drink Lifestyle

Babičkine bylinky: Majorán záhradný je horou radosti

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Majorán záhradný pochádza z oblasti Stredozemného mora z Cypru a južného Turecka. Túto rastlinu poznali už Egypťania, ktorí ju používali pri balzamovaní a starí Gréci a Rimania, ktorý ho používali na liečbu mnohých chorôb. O liečivých účinkoch Majoránu záhradného písal aj Hippokrates. Gréci a Rimania verili, že Majorán záhradný dokáže neutralizovať jedy, pomáha pri kŕčoch a opuchoch. Túto rastilnu nazývali „horou radosti“ a počas svadobných obradov korunovali vencami z Majoránu záhradného novomanželov. K tejto rastline sa tiež viažu príbehy o jej schopnoti vzbudiť lásku. Do jedla sa pridávala aby podporila zdvorilosť a lásku.  Ženy ju so sebou nosili v taškách a pre jej sladkú vôňu ju rozmiestňovali po obydliach. Mladé ženy si pred spaním dávali Majorán záhradný pod vankúš a verili, že v sne im bohyňa Afrodita zjaví ich budúceho manžela. Počas križiackych výprav sa rozšírila do celej Európy.

majoran_01

Kde rastie a ako sa zberá

Majorán záhradný rastie v oblastiach Stredozemného mora, takže tu si ho moc nenazbierate.  Je to plstnatá a veľmi aromatická rastlina dorastajúca do výšky 20-40 cm.  Kvety rastilny sú väčšinou biele a niekedy aj ružové. Majorán záhradný kvitne v júli až auguste. Z rastliny sa zbierajú mladé lístky. Je náročný na slnko a teplo, polohu chránenú pred severnými vetrami a vyžaduje výživnú hlinitopiesočnatú pôdu s dostatkom vápnika.

majoran_02

Majorán záhradný a jeho využitie a liečivé účinky

Majorán záhradný obsahuje viacero vitamínov, minerálov a telu prospešných látok. Z vitamínov hlavne C, A a Betakarotén. Z minerálov je to vápnik a železo. Okrem toho obsahuje napríklad  triesloviny, silice a omega 3 a omega 6 kyseliny. Majorán záhradný pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu, pomáha pri nadmernej záťaži, pri migrénach a tiež pomáha pri nespavosti. Ďalej priaznivo ovplyvňuje trávenie, zvyšuje vylučovanie žlče, pomáha pri plynnatosti, hnačkách a napomáha tvorbe materského mlieka. Pozor by si pri jeho užívaní mali dať ľudia s vyšším krvným tlakom. Tiež má dezinfekčné účinky, protikŕčové účinky a podporuje tvorbu červených krviniek. V ľudovom liečiteľstve sa z Majoránu záhradného pripravuje odvar na kloktanie, ktorý sa používa pri ochoreniach dýchacích ciest a ako prevencia proti nachladnutiu. Pomáha odstraňovať kašeľ a uvoľnuje hlieny. Obklady z Majoránu záhradného môžeme použiť pri liečbe zle hojacich sa rán a mokvajúcich vriedkov. Sušené listy môžno využiť na vytvorenie aromatických vrecúšok, či vankúšov.

Príprava a použitie

Čaj z Majoránu záhrandého si pripravíte z 1 čajovej lyžičky, ktorú zalejete 2dl vriacejvody. Lúhovať nechajte približne 12 minút a teplý vypite. Čaj podporuje uvoľňovanie hlienov, pomáha pri kŕčoch v bruchu, podporuje trávenie atď. Počas akútnych problémov pri nádche a chrípke sa odporúča piť priebežne po dúškoch 2 krát za deň. Čaj osladený medom pomôže aj spevákom. keďže pomáha udržať si zdravé hlasivky. Čaj možno použiť aj na kloktanie a výplachy pri nádche. Tiež ako ústnu vodu pri zápachu z úst a pri paradentózách, skazených zuboch či protézach, bolestiach v krku, angínach a zápaloch nosohltanu.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.