Food & Drink Lifestyle

Babičkine bylinky: Hluchavka vám pomôže pri menštruácii

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Hluchavka biela (lat. Lamium album) je rastlina, ktorú poznali už v starom Ríme, kde o nej písal napríklad Plínius. V Európe sa používa už po stáročia. Obľubovala ju napríklad nemecká mystička, svätá Hildegarda z Bingenu (1098-1179), ktorá bola lekárkou, spisovateľko, botaničkou a skladateľkou. Hluchavku bielu a jej liečivé účinky spomína vo svojich písomnostiach.

Kde rastie a ako sa zberá

Hluchavka biela patrí medzi najrozšírenejšie buriny v Európe a v Strednej a Severnej Ázii. Rastie takmer všade, hlavne v lesoch, pri cestách, múroch… Ľudia si ju často mýlia s pŕhľavou. Na pôdu nie je náročná, aj keď preferuje vlhšie pôdy. Z rastliny zberáme kvety a listy. Kvety zberáme keď sú rozkvitnuté a môžme ich použiť čerstvé alebo vysušiť. Kvety sušíme pri teplote 35 stupňov celzia. Mladé listy z hluchavky zberáme čerstvé a môžme ich použiť v kuchyni do šalátov, keďže sú dobrým zdrojom vitamínu A.

Hluchavka biela a jej liečivé účinky

Obsahuje slizové látky, triesloviny, či silice. Pre svoje liečivé účinky ju nazývajú aj „ženskou bylinkou“. Hluchavka biela pomáha pri nepravidelných a bolestivých menštruáciach a zápaloch močového traktu. Vďaka obsahu adstringensu priaznivo pôsobí pri hnačke, hemeroidoch, kŕčových žilách a pri vonkajšom použití pri liečbe ekzémov, ťažko sa hojacich, či mokvajúcich rán. Výskumy naznačujú, že má aj proti-rakovinové účinky, antivirálne a antimikrobiálne účinky.

Príprava a použitie

Čaj z hluchavky bielej pripravíme z 1-2 čajových lyžičiek čerstvých alebo sušených kvetov, ktoré necháme lúhovať 5-10 minút. Čaj pomáha pri menštruácii, nespavosti, ťažkostiach s tráviacim traktom a pri problémoch s dýchacími orgánmi.

Kúpeľ si pripravíme z 10-15 celých rastlín, ktoré natrháme na kúsky a prelejeme vlažnou vodou tak, aby boli pod hladinou. Rastliny vo vode necháme odstáť 12 hodín. Pred použitím zmes prevaríme a necháme 5 minút vylúhovať. Následne scedíme a vylejeme do kúpeľa. Kúpeľ pomáha pri kožných problémoch a hemeroidoch.

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.