Kultúra & umenie Výtvarné umenie

Autorka obrazov, ktoré pohladia oči aj dušu

Pavel Chodúr

Kedy si začala s kreslením? A čo bolo tým impulzom, kedy si si povedala, že sa tomu chceš venovať aj na profesionálnej úrovni?

Odhadom, ročná 🙂 Vždy som kreslila, rada a často, okrem obrázku v štandardnom formáte sme so sestrou často vyrábali papierové bábiky, tie potom potrebovali papierové domčeky, papierových manželov a papierové bábätká. Raz nám mama dovolila kriedou pokresliť steny detskej izby, tesne pred maľovkou, to bol veľmi pekný deň. Neskôr to u mňa trochu utíchlo, na vysokej som popri biológii kresbe veľa nedala, objavila som ju nanovo až na materskej dovolenke. Som typ, ktorý potrebuje projekt, a maľba sa ním pred šiestimi rokmi opäť stala.

watercolor_flower_study_by_jane_beata-d7l8gslFlower study

Najviac v tvojej tvorbe vidím portréty, väčšinou ženské. Každý z týchto portrétov má v sebe špecifickú atmosféru. Hoci sa niektoré na sebe vizuálne ponášajú, predsa sú v konečnom výsledku iné. Ako sa ti darí docieliť emóciu u týchto obrazov. Ako keby každá zo žien ukrývala nejaký príbeh? A sú to ženy skutočné, alebo si ich tvoríš sama?

Pre mňa to nie sú ženy ani modelky, dokonca ani osoby, skôr emócie, ktoré sama mám a prežívam, menia sa vo mne a žijú si svoj život. Tvorím v rámci oddychu, intuitívne, často je to aj ventilácia nahromadených citových „pretlakov“. Niektoré obrázky sú portréty kamarátov alebo rodiny, tu si menej vymýšľam a viac sa držím toho, čo poznám, napríklad ich konkrétnu povahu a energiu, ktorú vyžarujú.

watercolor_eye_study_by_jane_beata-d4yowfcEye study

Akým štýlom najčastejšie maľuješ a prečo?

Najradšej mám akvarel, je to rýchla technika, ktorá umožňuje zachytiť momentálne emócie v krátkom čase. Vode sa musí ponechať určitý stupeň voľnosti, aby sa mohla aj ona prejaviť, ak sa maliar s vodou stotožní, pomáha mu, začiatočníkovi však vie narobiť machule a nechcené „mimoriadne prejavy“ 🙂 Ale práve táto nepredvídateľnosť sa mi páči.

violet_by_jane_beata-d5gs23qViolet

Mimo portrétov kreslíš aj miesta. Tie ako keby boli uväznené v nejakom čase, pretože odrážajú vždy konkrétnu emóciu. Presne ako tvoje portréty. Sú to miesta, ktoré sa ťa nejako osobnejšie dotýkajú?

Najčastejšie a najradšej si namaľujem Karlov most vo všetkých farbách, ktoré poznám, a zo všetkých uhlov. V Prahe som pár rokov žila a na Karlov most som chodievala dýchať a snívať. Rada mám aj Benátky a talianske uličky. Krajinky však maľujem skôr výnimočne ako pravidelne. Iba vtedy, keď „to na mňa príde“.

summer__speed_painting__by_jane_beata-d586hn4Summer speed

Z čoho najviac čerpáš inšpiráciu?

Zo vzťahov a z ľudí. Čím som vyťaženejšia prácou a povinnosťami, tým menej som inšpirovaná, čo sa mi posledný rok stáva často. Ale keď príde chvíľa, a mne sa podarí stíšiť sa a pozorovať viac ako konať, nápady prichádzajú.

old_man__city_scape___15th_day_by_jane_beata-d661hd1Old man city scape 15th day

Aké sú tvoje maliarske vzory? Viem, že každý umelec si snaží nájsť tú svoju vlastnú cestu vyjadrenia, ale určite musí byť nejaký umelec, ktorého štýl ti bol natoľko blízky, že si si povedala, takéto niečo chcem robiť.

Je ich veľmi veľa, z tých klasických som sa vždy tešila z obrázkov od Cézanne, Moneta alebo Degasových baletiek. Najkrajšie sú však obrazy od Marca Chagalla, chystám sa koncom roka spraviť si reprodukciu jedného z nich len tak pre radosť. Na deviantart.com, čo je najväčšia svetová umelecká online komunita, sledujem množstvo súčasných mladých umelcov, ktorí ma denne tiež dopujú dávkou inšpirácie.

no_matter_what__fight_by_jane_beata-d4zzropNo matter what fight

Čo je pre teba ako pre umelca najväčším zadosťučinením? Tvoríš pre dobrý pocit a si sama najväčším kritikom, alebo tvoríš a podľa reakcie svojho okolia si potvrdzuješ či si spravila niečo dobre?

Najväčším zadosťučinením je samotný proces tvorby. Pre mňa je to nevyhnutnosť, bez pocitu sebavyjadrenia sa necítim dobre. Je to forma terapie a životný štýl. Keď maľujem a sem investujem svoj čas, viem, že robím dobre, bez ohľadu na to, aký páčivý bude výsledný obrázok.

lady_with_a_butterfly__watercolor_painting_by_jane_beata-d7ss53aLady with a butterfly

Nachádzame sa v digitálnom veku, kedy každý berie fotoaparát a snaží sa byť umelecký. Vďaka programom upravuje fotografie do potrebných atmosfér a také to zaujímavé a skutočné sa pomaly vytráca( samozrejme nie je to vždy tak), ty ale zostávaš pri maľbe, ktorá je podstatne náročnejšia. Chceš pri nej zostať aj naďalej? A keď hej prečo? Čo ťa na nej tak uchvacuje aj po rokoch tvorenia?

Maľba je aj manuálnou prácou, a toto mi vyhovuje, stotožňujem sa takouto činnosťou oveľa viac ako s digitálnou tvorbou. Ručne vyhotovené diela majú aj úplne inú atmosféru ako plagáty a digitálne spracované veci, mám ich rozvešané po celom byte a fungujú ako talizmany. Nevyhýbam sa však ani foteniu, mám zrkadlovku a rada si pre seba či pre kamarátov nafotím spontánne portréty. Prioritou je ale ručná práca.

hideout__watercolor_illustration_by_jane_beata-da43cs2Hideout

Koľko ti trvá vytvoriť jeden obraz? Je to individuálne, alebo máš nejaký tvorivý rituál?

Je to individuálne, pár mojich hodinových skíc a náčrtov vzbudilo väčší záujem ako tie, s ktorými som sa dlho zaoberala, vymýšľala, prepracovávala a vychytávala každú chybičku. Olejomalieb nerobím veľa ale každé metrové plátno trvá týždeň – dva.

her_butterfly_dreams_by_jane_beata-d7ow129Her butterfly dreams

Posledná otázka, kde môžu ľudia tvoje obrazy vidieť (myslím tým fb, alebo niečo oficiálnejšie) a hlavne či nechystáš nejakú ďalšiu vernisáž, kde budú môcť aj spoznať autorku týchto podľa môjho názoru krásnych obrazov?

Počas leta ste mohli dve moje práce vidieť na salóne výtvarníkov v Zoya múzeu v Elesku, neďaleko Modry. Najbližšia výstava viacerých umelcov bude otvorená 2. septembra 2016 v evanjelickom kostole v Modre s názvom Otvorené dvere. Okrem toho ma môžete prísť navštíviť do domáceho ateliéru dňa 22.októbra počas konania Dňa otvorených ateliérov v Modre na Kalinčiakovej ulici.

Ďakujem za rozhovor.

Oficiálna facebook stránka Jane-Beata. Deviant art

dreams_of_freedom__watercolor_by_jane_beata-d9alk6aDreams of freedom

affection_by_jane_beata-d4y1ggqAffection

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.