Kultúra & umenie Novinky

Autentický folklór Heľpanov

Pavol Kopinec

9 Múz sa v rámci tradičného večera autentického folklóru v Petržalskom dome kultúry Zrkadlový háj zúčastnilo milého podujatia venovaného horehronskej obci Heľpa. V rámci predstavenia účinkovala výnimočná folklórna skupina Heľpan. Folklórny súbor Heľpan patrí medzi najstaršie folklórne súbory nielen na Horehroní, ale taktiež v rámci Slovenska. Svoju činnosť začal písať v roku 1925. Zakladateľmi boli učitelia Július a Irena Herlochovci, ku ktorým sa neskôr pridal Augustín Sopko. Pod ich vedením a za spolupráce s prof. Karolom Plickom vzbudili u mladých ľudí záujem o tanečný, spevný a hudobný prejav, ako aj slovesný folklór.

Ich prvé tance boli najmä sprostredkovaním mládežníckych hier, ktoré boli uvedené na javiskové pódium a tak dostali úplne nový rozmer. Prejav sa vyznačuje dupaným charakterom tanca a viachlasným charakterom spevu. Choreografia taktiež obsahuje herecké momenty, ktoré sa so spevom a tancom prelínajú s rekonštrukciou celého zvyku, alebo tradície. Počas vystúpenia v Zrkadlovom háji súbor v nádherných krojoch sprevádzala krásna cimbalová muzika. Za 90. rokov činnosti uskutočnil folklórny súbor Heľpan stovky vystúpení doma i v zahraničí, za ktoré získal mnohé ocenenia. Folklórny súbor Heľpan môžete každoročne zažiť na Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe od 24. – 26. júna 2016. Prajeme veľa úspechov.

Viac o podujatí sa môžete dozvedieť na stránke mesta Heľpa:

http://www.helpa.sk/horehronske-dni-spevu-a-tanca.html

Pripájame niekoľko ilustračných fotografií:

O autorovi

Pavol Kopinec

Pavol Kopinec

Študoval a neskôr pôsobil ako výskumný pracovník na Univerzite Komenského v Bratislave. Jeho hlavným predmetom záujmu je migrácia, spolunažívanie kultúr a ochrana ľudských práv. Niekoľko rokov pracoval ako projektový manažér pre utečenecké zariadenia na Slovensku a v medzinárodných tímoch monitorujúcich životné a sociálne podmienky detí migrantov. V tejto problematike publikoval doma i v zahraničí viacero článkov a je autorom dvoch kníh. Vo voľnom čase chodí do lesa, pozoruje hviezdy, sem tam píše a prekladá. Miluje mestá, ich potenciál a energiu a verí, že Star Trek raz bude skutočnosť.