Kultúra & umenie

Art and Tech Days Košice

Druhý ročník Art and tech days, festivalu moderného umenia a technológií, priniesol do priestorov Kulturparku nie len slovenské, ale aj zvučné zahraničné mená. Konkrétne odborníkov na IT priemysel, ktorí kreatívne prepájajú technológie s umením, či umelcov ako takých. Publikum od stredy do piatku inšpirovali svojimi výstavami, prednáškami a workshopmi aj viacerí spíkri a popri teoretických poznatkoch si záujemcovia mohli na vlastných počítačoch, pod vedením odborníkov vyskúšať rôzne softvéry zamerané na grafiku, animáciu či dizajn. Cez víkend bol pre prihlásených programátorov pripravený T-Systems Hackathon 2017. Z troch stoviek zapojených účastníkov sa za 24 hodín podarilo najlepším trom tímom vyhrať zaujímavé finančné odmeny.

Festival priniesol publiku bližší pohľad na súčasné dianie, ako aj inovácie v oblasti technológií, mediálneho umenia a herného vývojárstva. Neoficiálne otvorenie patrilo výstave Umenie audiovízie, kde medzi vystavujúcimi autormi návštevníci našli autorov ako Gábor Kristóf, Boris Vitázek, Michal Mitro a Ľuboš Zbranek, ktorí stvárnili súčasné mediálne umenie v kontexte V4. O hudbu sa postaral Nenada Branković a Boris Sirka. Na festivale sa predstavil Cloud Orchestra od T-Systems a Cisco, ktorí prezentovali inovácie v cestovnom ruchu a turizme.

Jednu z najzaujímavejších prednášok ponúkla Zsuzsana Kovács z Maďarska. Ďalším významným hosťom bol Stéphan Assadourian, ktorého filozofiou je meniť svet k lepšiemu prostredníctvom videohier. Prednáška sa niesla v znamení polemiky, rozporov a absurdít v základných zaužívaných pojmoch.

Riaditeľ CIKE, Michal Hladký vysvetlil, že AT days ako medzinárodný festival, by nevznikol bez snahy a dlhoročného budovania siete kontaktov či spolupráce medzi partnerskými organizáciami. ,,Košice patria do UNESCO Creative cities a boli Európskym hlavným mestom kultúry. IT priemysel sa za posledných 10 rokov na východnom Slovensku zaznamenal obrovský vývoj a posun vpred. Vybudovali sme sieť kontaktov a preto sme mohli návštevníkom, aj pozvaným hosťom zabezpečiť bohatší program.“ Jedným z cieľov festivalu je podľa jeho slov aj  implementácia vzniknutých nápadov do praxe práve na základe kontaktov a skúseností získaných na AT days.

IT Walley je zlatým partnerom CIKE, organizátorom ATdays. Riaditeľ, Pavol Mirossay považuje IT priemysel na východe Slovenska za silný a kreatívny priemysel vzrástol po EHMK. Živly ako art a tech musia podľa neho úzko spolupracovať, aby boli okrem iného naprogramované aplikácie dobre vyzerajúce a user friendly. ,,Košické pobočky zamestnávajúce IT pracovníkov museli nastaviť laťku vysoko. Ich klienti sú prevažne zahraniční a preto tu aj my potrebujeme priniesť viac zahraničných mien, aby odovzdávali publiku poznatky, nové trendy a  aby sme udržali krok s dobou. Mladá generácia ma veľa príležitostí a potenciál využívať technológie. Treba svoj čas však zúžitkovať správne. “Pripomenul, že umelci sa učia programovať, aby mohli svoje dielo technicky naprogramovať, minimálne by tomu mali rozumieť.

Pozvanie prijal aj peruánsky grafik venujúci sa dizajnu nových médií, ktorý zožal obdiv účastníkov jeho workshopu Tools For Art and Interaction. ,,Alex je skvelý učiteľ. Naučili sme sa veľa nových animácií, prepájanie objektov a hudby pomocou nového softvéru. O akcii sme sa dozvedeli zo sociálnych sieti a prišli sme, pretože úzko súvisí s našou prácou a školou.“  Workshop trval dva dni a Alex Guevara na ňom sprevádzal nadšencov svetom nových technológií v animácii. Nedávno sa zúčastnil aj eventu Biela noc, kde predstavil divákom svoje prepracované vizuálno-svetelné efekty premietané na plátne.

Akciu Biela noc organizuje kreatívna a inšpiratívna osobnosť Zuzana Pacáková.

Jaro Slávik, mnohým známy ako porotca zo súťaže Slovensko má talent, no v prvom rade úspešný producent a manažér očaril publikum prednáškou s mottom: História neexistuje, len sa opakuje. Podľa neho je umením rozložiť svet na drobné a znova ho poskladať. Pri rozhovore o súčasnej mladej generácii a technológiách Jaro vyzdvihol zaujímavú myšlienku: ,,Každá éra prináša svoj fenomén. Dnes sa deti hrajú na smartfónoch like no tommorow, v minulosti sa americké deti stretávali v drugsotre pri jukeboxe s Coca-Colou. Internet vecí nám dovoľuje zapájať sa do rôznych aktivít, je na nás aké si vyberieme. Sám sa účastním challenge-u v komunite 225 tisíc ľudí z celého sveta, v ktorom mám za rok zabehať 1000 km. Internet vie byť aj motivujúci.“ Ako jednu z výhod vyzdvihol overovanie si informácií v reálnom čase.  Dnes je podľa jeho slov informačná doba je na ústupe a prichádza doba kreatívna.

ATdays, zaznamenali vysokú návštevnosť a spoločne s nimi sa tešíme na úžasne zorganizovaný ďalší ročník. Je to jedna z akcií, ktorú si netreba nechať újsť, či už patríte medzi IT maniakov, alebo Vás len zaujíma názor múdrych ľudí na aktuálne dianie. Odporúčame!

O autorovi

Daniela Lukáčová

Daniela Lukáčová