Film & TV Film 2010+ Kultúra & umenie Ostatné

Anketa: Hlasujte kto podľa vás získa Oscara

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Tohtoročné nominácie 88. ročníka Cien Akadémie priniesli niekoľko zaujímavostí a opäť vyvolali búrlivú diskusiu. Najdiskutovanejšie témy sú nasledovné: Získa Leonardo DiCaprio tento rok konečne Oscara? Tou druhou je nedostatočná diverzita medzi nominovanými hercami.

Leonardo Dicaprio a Oscar

Prvá téma už pomaly zľudovieva. Fanúšikovia Leonarda DiCapria zakaždým keď natočí nový film, dúfajú, že konečne získa vytúženého Oscara. Tohtoročná nominácia, za výkon v Iñárrituovej dráme The Revenant je jeho piatou v poradí. Pred dvoma rokmi bol nominovaný za film The Wolf of Wall Street a Oscar bol naozaj blízko. Nakoniec mu ho vyfúkol Matthew McConaughey za výkon vo filme Dallas Buyers Club, pre ktorého to bola prvá a hneď úspešná nominácia.

Leo_Oscar

Po uvedení filmu The Revenant do kín sa ihneď začali ozývať hlasy, že Leo musí už naozaj dostať Oscara, veď si ho zaslúži. Na druhej strane sa ozvali kritici, ktorí začali tvrdiť, že Leova rola vo filme The Revenant, neni jeho Oscarovou. Čo sa týka kamery, hereckých výkonov a vizuálnej stránky bol film jednoznačne vychválený.

Výtka sa týkala hlavne postavy Hugha Glassa, ktorú hral Leonardo DiCaprio, ale nie pre jeho herecký výkon, ktorý bol výborný (veď vo filme sa napcháva naozajstnou zvieracou pečeňou). Kritika sa týkala toho ako je postava napísaná, vyčítaný je malý priestor pre akýkoľvek charakterový vývoj. Leo je väčšinu filmu zranený, nevie sa poriadne hýbať, rozprávať a musí sa skrývať. Aj keď o tomto by sme mohli diskutovať, pretože pravdou je tiež, že komunikácia prebieha z viac ako 50% nonverbálnou formou a hovorené slová tvoria iba necelých 10%.

Film je audio-vizuálnym dielom a preto by mal pri komunikovaí príbehu a vývoji charakteru pracovať so všetkými zložkami, ktoré pri komunikácii používame.  Toto je ale téma hlavne pre filmových odborníkov a kritikou, ktorí vedia po odbornej stránke najlepšie posúdiť kvalitu všetkých zložiek filmu. Otázkou teda ďalej zostáva, nie či s Leo Oscara zaslúži, ale či ho získa práve za tento film. Váš názor na túto tému môžete vyjadriť v ankete nižšie.

Diverzita vo filmovom priemysle

Druhou témou, ktorá začala v posledných týždňoch reznovať médiami, je nedostatok diverzity medzi nominovanými na zlatú sošku. Ihneď po oznámení mien sa ozvali herci ako Will Smith a jeho žena Jada Pinkett Smith, či Spike Lee, že budú odovzdávanie cien bojkotovať. Ku kritike sa pripojil aj George Clooney, Lupita Nyong’o a Viola Davis. Krátko na to prezidentka Akadémie Cheryl Boone Isaacs vyjadrila svoje znepokojenie a povedala, že sa bude snažiť v tomto smere vyvíjať viac aktivity.

Čo sa vlastne stalo?

Prvým problémom je, že tento rok sa druhýkrát po sebe v nominácii ocitli iba bieli herci. To samozrejme vyvolalo pobúrené reakcie hovoriace o malej diverzite, bojkote, rasizme a zavedení kvót. Názory na túto tému sa ale rôznia, a situácia nie je taká jasná ako by sa mohlo zdať. Problém je skrytý inde, a nominácia je iba jeho výsledkom.  Pri tejto téme by sme si mali v prvom rade uvedomiť to, že ide o umenie a pri umení by sme nemali nastovať regulácie a kvóty (ako sa ozvali niektoré hlasy). Umenie by malo zostať slobodným vo všetkých svojich formách a slobodnou by mala byť aj kritika.

Faktom teda je, že minulý rok priniesol naozaj množstvo kvalitných filmov, s kvalitnými hereckými výkonmi, z ktorých bolo určite ťažké vybrať. Či mal v nominácii byť Will Smith za výkon vo filme Concussion alebo Idris Elba za film Beasts of No Nation bude vždy otázkou diskusie, tak ako pri každom inom hercovi, pretože každý z nich má svojich fanúšikov, ktorí by im Oscara dopriali.  Po hlasoch vojalúcich po bojkote a riešní problému s divarzitou v nomináciach sa ozvala aj druhá strana, ktorá začala hľadať koreň problému a nepoukazovala iba na jeho dôsledok.

Herec Michael Cain povedal, že nemôže hlasovať za herca, iba na základe farby pleti alebo rasy a odkázal hercom, že pri čakaní na svoju nomináciu majú byť trpezlivý (To, že v Hollywoode to s protekciou neni také ľahké, a Oscara nedostanete iba za meno, snáď svedčia aj štyri neúspešné Leove nominácie). Whoopi Goldberg naznačila, že problém je skôr v tom, že vzniká a je podporovaných málo filmov s „rozmanitým“ obsadením.

Charlotte Rampling (69r.), ktorá je tento rok prvýkrát nominovaná na Oscara, za úlohu vo filme 45 Years povedala, že momentálna debata o diverzite, je rasistická smerom k bielym ľuďom a jednoducho možno neboli výkony iných hercov dostatočné na to aby sa dostali do záverečného hodnotenia. Taktiež sa pobúrila nad tým, že v dnešnej dobe ešte niekto pri poukazovaní na problém hľadá príčinu problému, vo farbe pleti alebo rase.

Názory v tomto smere sa síce líšia, ale spájajú sa v jednom, že s touto situáciou treba niečo robiť. Či je táto téma naozaj takou vážnou, že ju vyrieši iba bojkot a či problém, ktorý má vyriešiť tkvie práve v nominácii ostáva otáznym. Odpoveď necháme na vás.

Hlasujte: Kto podľa vás získa tento rok Oscara?


[socialpoll id=“2326334″]


[socialpoll id=“2326342″]


[socialpoll id=“2326343″]


[socialpoll id=“2326345″]


[socialpoll id=“2326349″]


[socialpoll id=“2326348″]

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.