KAFKA.DREAMING

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Dielo Franza Kafku ožíva v pripravovanej divadelnej hre KAFKA.DREAMING. alebo o čom snívam, keď snívam o tom, že sa ako chrobák mením na Kafku

(27.november 2015, Bratislava) Mladý režisér Tomáš Procházka pripravuje premiéru autorského predstavenia na motív diel Franza Kafku s názvom: „KAFKA.DREAMING. alebo o čom snívam, keď snívam o tom, že sa ako chrobák mením na Kafku” Premiéra sa uskutoční dňa 5.12.2015 o 20:00 v Cvernovke v ateliéri Časopriestor, divadelného predstavenia Ambiciózna inscenácia spája dve kultové diela Franca Kafku – Premena a List otcovi. Hlavným motívom je vzťah otca a syna. V inscenácií si zahrá samotný režisér spolu s hercom Petrom Tilajčíkom. Hudbu pre inscenáciu pripravila talentovaná Andrea Bučko.

Akú úlohu zohráva v živote muža jeho otec? Vnímame otca stále ako morálny imperatív? Dá sa tento model použiť aj vo vzťahu občan-národ? Dokážeme nájsť morálne istoty vo svete, ktorého štátnici morálku popierajú? Je identita, tak ako ju definovala moderná psychológia len mýtus? Sme len genetický zápis našich rodičov, rozbité zrkadlo ich snov? Pred divákom sa v prázdnom priestore rozohráva sled metaforických obrazov, ktoré spája silný prúd úvah nad týmito témami. Dvaja muži. Režisér a herec. Tvorca a interpret. Otec a syn. Alebo je to všetko inak? Fyzická performancia Tomáša Procházku a Petra Tilajčíka prináša jedinečnú autorskú interpretáciu dvoch zásadných diel Franza Kafku – Premena a List otcovi. Ich duet nemá ambíciu rozprávať príbeh, ale podnecovať divákovu fantáziu vo vlastnej interpretácii videného. Neexistuje správny kľúč, jestvuje individuálny divák a jeho jedinečná skúsenosť. Inscenácia dokazuje nadčasovosť Franza Kafku a jeho schopnosť osloviť mladého diváka, ktorého problémy sa až tak zásadne nemenia od čias vzniku pôvodnej literárnej predlohy.

Premiéra: 5. 12. 2015 (sobota) o 20:00, Cvernovka, Ateliér Časopriestor, Paríčková 18, 821 08
Bratislava

Účinkujú: Peter Tilajčík, Tomáš Procházka

Preklad: Perla Bžochová
Koncept a réžia: Tomáš Procházka
Scénografia: Zuzana Hudáková
Asistencia scénografie: Martina Siranová
Svetelný dizajn: Slavomír Šmalik
Hudba: Andrea Bučko
Produkcia: Ľubica Drangová (Mladý pes n.o.), Patrícia Kamenická

Inscenáciu podporil Bratislavský samosprávny kraj.
Kontakt: Ľubica Drangová / 0902 715 632 / drangova@mladypes.sk

Event si môžete pozrieť aj na facebooku

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.