Film & TV Kultúra & umenie

Ak by bol van Gogh režisér, vytvoril by tento film

Dvanásty ročník filmového festivalu Cinematik otvorí slovenská premiéra unikátneho filmu Loving Vincent, ktorá zachytáva posledné dni komplikovaného života maliara Vincenta van Gogha. Hoci príbeh jedného z najslávnejších maliarov sveta bol na striebornom plátne spracovaný už niekoľkokrát, film v réžii Doroty Kobiela a Hugha Welchmana je vôbec prvým v histórii svetovej kinematografie, ktorý je celý maľovaný olejovými farbami.

Vytvorenie jedinej sekundy maľovaného filmu Loving Vincent trvalo 10 dní. Ak by na filme pracoval jeden človek, dokončil by ho za 144 rokov čistého času. Tvorcovia preto vyškolili 125 európskych výtvarníkov, ktorí  počas šiestich rokov namaľovali obrazy pre 65-tisíc filmových políčok. Zaujímavosťou je, že snímka najprv vznikala ako hraný film, až následne bol každý záber premaľovaný olejovými farbami tak, aby všetko vyzeralo ako maľby od van Gogha.

Príprave snímky predchádzal aj pedantný výskum – tvorcovia sa inšpirovali nielen umelcovými dielami, ale spolu prelúskali vyše osemsto listov jeho osobnej korešpondencie. Práve jedna veta z listov sa stala inšpiráciou pre celý film. „Písalo sa tam, že nemôžeme rozprávať inak než cez naše obrazy. Zobrala som to doslovne – zdalo sa mi úžasné nechať jeho olejomaľby rozpovedať celý príbeh,“ uviedla režisérka snímky, ktorá zároveň prečítala desiatky kníh o van Goghovi a navštívila 19 múzeí a galérií vo viacerých krajinách. „Viac ako jeho maľby, ktoré milujem, ma nadchlo to, ako Vincent žil. S depresiou bojujem celý život a inšpirovalo ma, aký silný bol Vincent, keď prekonal podobne hrozivé životné prekážky ako dvadsiatnik a prostredníctvom umenia našiel spôsob, ako priniesť na svet krásu,“ dodala D. Kobiela.

Snímka, ktorej vznik tvorcovia čiastočne financovali aj cez kampaň Kickstarteru, v krátkom čase získala cenu na Medzinárodnom festivale animovaných filmov Annecy a ocenenie pre najlepší animovaný film na IFF Shanghai.

Po slovenskej premiére, ktorá sa uskutoční v rámci filmového festivalu Cinematik 12. septembra v Dome umenia v Piešťanoch, film uvedú 22. septembra v USA.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz