Vystrihaj sa Slovensko je jedným z mimoriadne úspešných projektov Ligy proti rakovine v spolupráci s vlasovým štúdiom Zdenka Vrbová. Cieľom projektu je bezplatne vyrábať parochne na mieru z pravých vlasov pre onkologické pacientky, pre ktoré je parochňa veľkou psychickou pomocou.
Letná kampaň opäť pomôže zmeniť životy
Strata vlasov má negatívny vplyv na psychiku onkologických pacientiek a dáva okoliu signál, čím si žena prechádza. Kúpa novej parochne znamená pre rodinu nemalú finančnú záťaž, a tak sa žena často tohto výdavku radšej zriekne. Vďaka projektu Vystrihaj sa Slovensko sa už množstvo darcov vlasov podieľalo na parochniach z pravých vlasov, ktoré vrátili pacientkam kúsok kvality do života. Po druhýkrát sa do projektu môže zapojiť každý – bez rozdielu dĺžky či kvality vlasov. Stačí, ak si v sieti 101 Drogerie od 11.júla zakúpi produkt Pantene a automaticky prispeje 50 centami na výrobu parochní.
Vystrihaj sa Slovensko je jedným z úspešných projektov Ligy proti rakovine v spolupráci s vlasovým štúdiom Zdenka Vrbová. Cieľom projektu je bezplatne vyrábať parochne na mieru z pravých vlasov pre onkologické pacientky, pre ktoré je parochňa veľkou psychickou pomocou. Ako dodáva psychologička Ligy proti rakovine PhDr. Križanová Andrea, PhD : „V praxi sa stretávam s pacientkami, pre ktoré je práve téma straty vlasov veľmi traumatizujúca. K tomu sa pridáva obava o tom hovoriť, pretože okolie často reaguje: „Čo tam po vlasoch“ dôležité aby si sa vyliečila. Ale pravda je taká, že pacientky cítia úzkosť, strach, majú depresívne nálady, ak vlasy začnú padať. Z psychologického hľadiska považujem za pozitívne, že pacientky majú aj počas liečby záujem vyzerať upravene a psychicky im to pomáha. Jednou z alternatív, ktorá môže žene pomôcť zostať krásnou aj počas liečby chemoterapiou sú práve parochne. Tie pre ne zabezpečuje Liga proti rakovine bezplatne.“
Na výrobu jednej parochne sa spotrebuje cca 250 – 300g ľudských vlasov, čo sú približne traja až štyria darcovia. Preto sú organizátori vďační za všetky ženy, slečny, ale i pánov a deti, ktoré sa nechali pre dobro veci ostrihať. Proces výroby trvá aj tri týždne, kedy vlásenkárka do prispôsobenej čiapky postupne napicháva vlas po vlase pre každú pacientku.