Divadlo Kultúra & umenie

Absurdná komédia: Predmestie

Spoločenský dom Mlynské nivy
13. február 2018
19:00 

Predmestie alebo ktorá kniha vám zničila život?

Predmestie je absurdná komédia.

Obyčajný príbeh o Viktorovi, ktorý žije so svojou rodinou v utopistickej spoločnosti. Nie je tu žiadne násilie, žiadna kultúra a už vonkoncom žiadne umenie. Všetko je tu nastavené prísnej hierarchii, z ktorej sa nevybočuje. Sny tu takmer neexistujú. Vyzerá to, že to ani nikoho netrápi. Až dokým Viktor neobjaví knihu.

Tým sa spustí lavína udalostí, vďaka ktorým sa do utopistického sveta postupne dostávajú vplyvy zvonka. Niektoré majú podobu knižných príbehov a iné podobu tulákov.

Komédiu podľa autorského scenára od Pavla Chodúra režíruje Veronika Macková, ktorá o hre hovorí:

V Predmestí nie sú žiadne knihy, hudba, tanec. Žiadna pre nás tak obyčajná zábava. Žiadne poriadne jedlo.  A presne takýto svet som chcela vytvoriť. To či sa nám to  podarilo, nechám na Vašom úsudku… Síce len na malom priestore a na krátky čas, ale predsa Vás tam rada pozvem. Predmestie je mikrosvet v tomto veľkom svete, ktorý je samostatný a riadi sa vlastnými zákonmi.. Bola to výzva stvoriť ho, no myslíme si, že sa nám to podarilo. Do Predmestia sme postavili do popredia tri rodiny a kňaza ( aby sme nezabudli na morálne hodnoty), ktorí nás dokonale prevedú týmto svetom. Uvidíme ich správanie, keď budú vystavení hrozbe. Hrozbe z odhalenia. Neuveriteľná blízkosť reálneho sveta je mrazivá, no myslieť na to je zakázané. Inscenácia Predmestie je akousi absurdnou komédiou, no pozornému divákovi neunikne dramatickosť postáv. Nesnažíme sa diváka zviesť na našu stranu, práve naopak. Dávame Vám voľnosť, aby ste sami usúdili, či je takýto svet lepší ako ten, v ktorom žijeme. Alebo sú tieto mikrosvety všadeprítomné okolo nás, len si to neuvedomujeme? Pre nás je Predmestie akousi metaforou na všetky sociálne skupinky okolo nás. Na tú, v ktorej pracujete, na tú, v ktorej sa učíte…ale i na tú, čo máte doma.

Premiéra tohto diela sa uskutoční v Spoločenskom dome Mlynské Nivy v utorok 13. februára o 19.00.
Hra vznikla za podpory online magazínu a OZ 9 múz, Cultusu Ružinov a Mestskej časti Ružinov a castingového štúdia Cinejessy.

Réžia: Veronika Macková
Scenár: Pavel Chodúr
Scéna a kostýmy: Gabriela Lysičanová
Dramaturgia: Zuzana Spodniaková
Hudba: Petra Červenková

Hrajú:
Alexander Vais
Gabriela Lysičanová
Milan Spodniak
Pavel Vrabec
Zuzana Spodniaková
Filip Šicko
Katarína Želinská
Veronika Trokšiarová
Igor Švana
Tomáš Vojtuš
Pavol Nemec

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz