Film & TV Kultúra & umenie Ostatné

7 animovaných vianočných rozprávok na internete

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Možno vás nebavia stále tie isté vianočné rozprávky, ktoré každý rok dookola vysielajú naše televízie. Ak je tomu tak, alebo si jednoducho chcete iba pozrieť niečo nové, tak skúste jednu z týcho animovaných klasík.

1. The Snowman (1982)

Animovaná vianočná rozprávka na námet knihy Raymonda Briggsa, v ktorej sa odohráva príbeh chlapca, ktorý si počas Vianoc postaví snehuliaka. Keď odbije polnoc, snehuliak ožíva a spolu s ním prežíva chlapec až do rána rôzne dobrodružstvá, ktoré ho zavedú až na Severný pól kde sa za znenia piesnie Waling in the Air stretne so Santa Clausom.

2. The Snow Queen (1957)

Rrozprávkový príbeh Hansa Christiana Andersena o dobrodružnej púti Gerdy, ktorá vďaka odvahe, vytrvalosti a láske dokáže prekonať všetky prekážky a vyslobodí milovaného Kaja zo „spárov“ Snehovej kráľovnej. Snehová kráľovná začarovala chlapca Kaja a uniesla ho do sveta bez lásky. Oslobodiť ho môže len Gerda svojou láskou k nemu.

3. Rudolph The Red Nosed Reindeer (1964)

Príbeh malého soba Rudolpha a jeho priateľov. Rudolf má svietiaci nos a preto je terčom uťahovania. Nakoniec sa ale ukáže, že jeho nos je výhodou keď si ho všimne Santa a nechá ho viesť záprah s jeho čarovnými saňami.

4. The Little Drummer Boy (1968)

Krátky animovaný film o malom chlapcovi Aaronovi, ktorého rodičov zabili banditi, čo spôsobilo, že nemá moc rád ľudí. Aaronovi zostal po rodičoch bubon, na ktorom rád hráva svojim priateľom (oslovi, ovci a ťave). Na svojej ceste sa stretáva s tromi mudrcami, ktorí sú na ceste do Betlehema za novorodeniatkom. Počas tejto cesty v sebe znovu objavuje dobro…

5. Frosty the Snowman (1969)

Klasická vianočná rozprávka o žijúcom snehuliakovi a malom dievčatku, ktorí sa snažia vyhnúť chamtivému čarodejníkovi, ktorý chce získať snehuliakov kúzelný klobúk.

6. The Berenstain Bears‘ Christmas Tree (1979)

Otec medveď a mláďatá idú hladať do lesa dokonalý vianočný stromček ale dostanú do konfliktu s lesnými zvieratami žijúcimi na stromčekoch, ktoré si vyhliadli. Nakoniec sa otec medveď vydáva stromček kúpiť ale všetky sú už vypredané. Lesné zvieratká ale pripravia pre medvediu rodinku darček a zachraňujú tak ich vianoce.

7. Timmy’s Gift: A Precious Moments Christmas Story (1991)

Timmy, mladý a neskúsený anjel, dostane dôležitú prácu, doručiť drahokamovú korunu novorodenému Ježišovi. Timmy si ale myslí, že túto dôležitú úlohu nezvládne. Je príliš málý na takú dlhú cestu a ktovie, aké hrozné veci ho na nej čakajú…

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.