Hudba Kultúra & umenie

7 letných hitov zo 60. rokov

Vlado Král
Autor: Vlado Král

1. Chubby Checker, „The Twist“

Táto pieseň v 60. rokoch vyvolala obrovský tanečný ošiaľ a v 60. rokoch sa dvakrát dostala na čelo Billboard Hot 100. Zaujímavosťou je, že pôvodne „The Twist“ nahrali a vydali Hank Ballard and the Midnighters v roku 1959, čiže Chubby Checker vydal iba cover verziu.

2. The Beatles, „Help“

Pesnička bola nahraná a vydaná v roku 1965 na soundtracku Help! k rovnomennému filmu. Na čele Billboard HOT 100 sa usadila na tri týždne. V dokumentárnej sérii The Beatles Anthology (1995) sa dozvedáme, že John Lennon napísal túto pieseň aby vyjadril svoje stresujúce pocity, ktoré v ňom vyvolal príliš rýchly vzostup kapely The Beatles. V interview pre Playboy Lennon povedal: „I was fat and depressed and I was crying out for ‚Help‘. (Bol som tučný a deprimovaný a volal som o pomoc.)

3.  Little Eva, „The Loco-Motion“

Jeden z najväčších hitov napísaných skladateľským duom Geoffrey  Goffin a Carole King. Táto pieseň je známa tým, že sa v troch rôznych dekádach objavila v prvej päťke najpočúvanejších hitov. Little Eva (1962 US Billboard Hot 100 – 1), Grand Funk Railroad (1974 US Billboard Hot 100 – 1), Kylie Minogue (1988 US Billboard Hot 100 – 3)

4. The Doors, „Light My Fire“

Pieseň, ktorá vyšla na debutovom albume The Doors, „The Doors“ (1967) sa stala hitom, ktorým sa kapela dostala to povedomia poslucháčov a z Jima Morrisona spravila idol tínedžerov. V Billboard Hot 100 sa udržala na prvom mieste tri týždne. Singel „Light My Fire“ (1967) sa stal v tom istom  roku zlatým po predaní milióna kusov.

5. The Rolling Stones, „(I Can’t Get No) Satisfaction“

Túto ikonickú pieseň zložili Mick Jagger a Keith Richards a vydaná bola v roku 1965. „(I Can’t Get No) Satisfaction“ priniesla kapele po prvýkrát najvyššie umiestnenie v US Billboard Hot 100. Paradoxne vo Veľkej Británii bola pesnička najprv vysielaná iba pirátskymi rádiami pretože jej text bol považovaný za príliš sexuálne sugestívny.

6. The Archies, „Sugar, Sugar“

Hit, ktorý nahrala kapela fiktívnych tínedžerov z kresleného seriálu The Archie Show napísali Jeff Barry a Andy Kim. „Sugar, Sugar“ sa stal singlom roka 1969. V Kanade bol na čele rebríčkov tri týždne, v USA sa usadil na čele hitparády na štyri týždne a vo Veľkej Británii dokonca na osem týždňov.

7. The Beach Boys, „I Get Around“

Letný hit z albumu All Summer Long vďaka ktorému sa kapela dostala po prvýkrát na najvyššie miesto v US Billboard Hot 100, napísal Brian Wilson a Mark Love.  Pesnička je charakteristická nezameniteľnými hlasovými harmóniami, ktoré sa stali poznávacím znamením The Beach Boys.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.