Hudba Kultúra & umenie

6 zvláštnych videoklipov z 90. rokov, na ktoré ste už možno zabudli

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Björk – Hunter

Vo videu ku skladbe Hunter z albumu Homogenic z roku 1997 sa islandská speváčka Björk mení na počítačom vytvoreného ľadového medveďa modrej farby, ktorý vychádza z oholenej hlavy speváčky. Dizajn ľadového medveďa Björk a producent videa Alistair Beattie označili slovom „techno“. Čiže Björk sa mení na techno ľadového medveďa. V rozhovore pre časopis ID v novembri 1997, Beattie povedal: „Produkty schopné transformácie sú vzrušujúce, ale robo-zvierací miláčikovia sú ešte viac vzrušujúci . Mali sme záujem spraviť technológi veľmi viditeľnou, ale zároveň sa hrať s priesvitnosťou a priehľadnosťou…“

Busta Rhymes – Gimme Some More

Singel z roku 1998 bol nominovaný na Grammy vďaka rapovému výkonu Busta Rhymesa. Video k songu režíroval Hype Williams a Busta Rhymes a je natočené s použitím širokouhlého objektívu rybie oko, čo pridáva „na divnosti“ tomu čo vidíme. Klip je farebne zaujímavý a objavujú sa v ňom postavy v extravagantných kostýmoch, no najviac asi zaujme modrá obluda, ktorá naháňa ženu.

Madonna – Nothing Really Matters

Nothing Really Matters je singel zo siedmeho štúdiového albumu Madonny, Ray of Light (1998). Videoklip režíroval Johan Renck a natáčal sa v januári 1999 v New Yorku. V rozhovore pre Entertainment Tonight, Madonna uviedla, že inšpiráciou videa bola kniha  Memoirs of a Geisha (1997), od Arthura Goldena. Madonna neskôr uviedla: Celá myšlienka okolo gejše je priama metafora pre človeka v zábavnom priemysle, pretože na jednej strane je to česť byť gejša, ale na druhej strane ste väzňom…“ Madonna si tiež spravila v klipe vlastnú choreografiu, na margo ktorej povedala: „Nepáči sa mi keď mi iní ľudia hovoria, ako sa mám pohybovať, pre seba som najlepší choreograf ja.“  Aj keď tanečníci v klipe vám môžu skôr ako gejše pripomínať nejakých členov kultu, ktorí sa dobre „zabávajú“. Posúdte sami.

Eddie Murphy ft. Michael Jackson – Whatzupwitu

Whatzupwitu ( vyslovuje sa „What’s Up with You“ ) je R & B pieseň Eddie Murphyho z roku 1993, na ktorej hosťuje Michael Jackson. Song je z tretieho albumu Eddieho Love’s Alright. Jackson sa rozhodol spolupracovať na piesni a videu, pretože ho oslovilo pozitívne posolstvo textu. Klip, ktorý režírovali Wayne Isham a Klasky Csupo, a v ktorom Michael a Ediie spievajú na pozadí modrej oblohy s obláčikmi, vám určite vyčarí úsmev na tvári.

Soundgarden – Black Hole Sun

Surrealistický videoklip k tejto skladbe s ľudmi so strnulými výrazmi, ktorým sa deformujú tváre vystrašil v detstve nejedného z nás. Hrozivú apokalyptickú atmosféru vo videu dotvárala aj čierna diera, ktorá nakoniec všetko a všetkých pohltí. Videoklip z roku 1994, ktorý bol celý nápadom režiséra Howarda Greenhalgha sa stal hitom, a v tom istom roku bol ocenený v kategórii Best Metal/Hard Rock Video na MTV Video Music Awards.

David Hasselhoff – Hooked on a Feeling

Pesničku, ktorú napísal Mark James a v roku 1968 naspieval B. J. Thomas, prespieval v roku 1997 David Hasselhoff.  V tom čase zažíval obdobie svojej najväčšej slávy. Každý ho poznal ako Mitcha Buchannona zo seriálu Baywatch, a v roku 1996 dokonca dostal svoju hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode. Tento skvostný videoklip, ktorý sa vyznačuje dokonalými vizuálnymi efektami ukázal Hasselhoffa v úplne nových rovinách. Ako lieta, ako jazdí a tancuje postavený na motorke, ako snowboarduje s rybou v ústach?? Jednoducho majstrovské dielo.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.