Hudba Kultúra & umenie Zaujímavosti

5 zaujímavostí a noviniek zo sveta hudby

Vlado Král
Autor: Vlado Král

1. Švédska kapela John Moose vydala v predstihu pred cd svoj debutový album cez mobilnú aplikáciu. To by nebolo dnes už až tak zaujímavé, ale spôsob akým sa k počúvaniu albumu dostanete je. Ten sa cez aplikáciu spustí až vtedy, keď budete v lese. Vašu lokáciu zistí pomocou mobilného telefónu.

2. Čo všetko dokáže jeden gitarista s MIDI controllerom pre akustickú gitaru, alebo ako technológie menia hudbu.

3. Pozrite si nový videoklip chorvátskych inštrumentalistov 2Cellos k skladbe Celloverse. Pokiaľ vám táto dvojica hudobníkov nič nehovorí, určite si na Youtube pozrite aj ich ďalšie videoklipy. Napríklad ku cover-verziám  skladieb od Michalea Jacksona They Don’t Care About Us alebo Smooth Criminal.

4. Prekvapením otváracieho ceremoniálu prvého ročníka európskych hier, ktoré sa konajú v Baku v Azerbajdžane, bolo vystúpenie speváčky Lady Gaga, ktorá zaspievala skladbu Imagine od Johna Lennona.

5. Vypočujte si prierez históriou hip-hopu v podaní Symfonického orchestra poľského rozhlasu pod dirigentskou taktovkou Radzimira Dębskiego (JIMEK). Počas 10 minút odznejú úryvky skladieb v orchestrálnom aranžmá od mien ako: Jay-Z, Snoop-Dogg, 50 Cent, Beyoncé, 2Pac atď.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.