Film & TV Kultúra & umenie

5 filmov, ktoré treba vidieť na Sv. Valentína – podľa redakcie.

Vlado Král 

Midnight in Paris

Midnight in Paris je romantická komédia z dielne Woodyho Allena, ktorá vás zavedie do Paríža. Tu trávi prázdniny spisovateľ Gil (Owen Wilson) s jeho láskou Inez (Rachel McAdams). Gil miluje Paríž a jeho umeleckú históriu z 20. rokov 20. storočia, ktorá sa s ním spája a chcel by tu žiť. Inez si, naopak, predstavuje život v bohatom americkom predmestí. Počas filmu Gil stretáva veľké osobnosti, ktoré ho inšpirujú, ako Scott a Zelda Fitzgerald, Ernest Hemingway či Gertrude Stein a rozprávkový príbeh sa začína.

Dirty Dancing

Dirty Dancing dnes patrí ku klasickým filmom. Príbeh sa odohráva cez letné prázdniny, ktoré trávi Frances „Baby“ Houseman (Jennifer Grey ) so svojimi rodičmi v luxusnom rezorte. Tu sa Baby zahľadí do inštruktora tanca Johnnyho (Patrick Swayze). Ten sa pôvodne pripravuje s tanečnou partnerkou Penny na vystúpenie v hoteli, ale keď zistí, že je tehotná, začne na vystúpenie intenzívne trénovať s Baby a ich vzťah prerastie v lásku.

Breakfast at Tiffany´s

Breakfast at Tiffany’s režiséra Blake Edwardsa je jedným z najštýlovejších a zároveň najkultovejších filmov. Je to hlavne pričinením ikonickej Audrey Hepburn, ktorá vo filme stvárnila postavu Holly Golightly a kostýmov od Huberta de Givenchyho. Charizmatická Holly si v New Yorku žije bezstarostný život, pokiaľ sa do domu, kde býva, nenasťahuje nádejný a sympatický spisovateľ Paul (George Peppard).

Titanic

Titanic by počas Valentína rozhodne nemal vo vašom playliste chýbať. Film Jamesa Camerona bol veľmi dlho najlepšie zarábajúcim (až kým ho neprekonal Avatar) a patrí k tomu najromantickejšiemu, čo si môžete pozrieť. Príbeh chudobného Jacka (Leonardo DiCaprio) a Rose (Kate Winslet), predstaviteľky bohatšej vrstvy, ktorí spolu na Titanicu prežijú najkrajšie spoločné chvíle, vás donúti vyhŕknuť nejednu slzu.

Casablanca

Casablanca sa odohráva počas Druhej svetovej vojny, kedy Rick Blaine (Humphrey Bogart) rozbieha v tomto marockom meste nočný podnik. Je známy tým, že si tam návštevníci môžu zahazardovať alebo vybaviť falošný pas. Príbeh sa rozbieha, keď sa v podniku objavia Ilsa Lund (Ingrid Bergman) a Victor Laszlo (Paul Henreid), ktorí chcú utiecť pred gestapom do USA. Rick v Ilse spozná svoju bývalú priateľku a stará vášeň sa prebúdza.

 

Mirka Luptáková

 

City Lights

Réžia: Charlie Chaplin

Klasika vypovedajúca príbeh lásky formou, akou to dokáže len Charlie Chaplin. Mladý Chaplin sa zaľúbi do slepej predavačky kvetov, ktorej dvorí. V snahe pomôcť krásnej žene a získať si jej priazeň sa však ocitá v mnohých bizarných situáciách. Komédia z roku 1931 zobrazuje lásku bez zbytočných pátosov, jednoducho a humorne, pričom necháva vyniknúť genialitu Charlieho Chaplina.

 

Amélia z Montmartru

Réžia: Jean-Pierre Jeunet

Snímka, ktorá zobrazuje lásku k životu a ľudom. Príbeh mladej Amélie odkrýva nielen jej vnútorný svet, ale i chuť žiť a rozdávať radosť iným. Silný príbeh vkusne dopĺňa i hudobná zložka, ktorá zvýrazňuje atmosféru filmu.

Čas prebúdzania (Awakenings)

Réžia: Penny Marshall

Film s hviezdnym obsadením vo svojej podstate zachytáva predovšetkým lásku k životu. Lekár (Robin Williams) sa snaží „prebudiť“ katatonických pacientov. Emotívny príbeh zachytáva vzťah lekára a pacienta (Robert De Niro), ktorý oboch obohacuje a motív priateľstva sa tak stáva esenciálnou zložkou deja.

Nedotknuteľní (Intouchables)

Réžia: Eric Toledano, Olivier Nakache

Známa snímka odkrývajúca lásku v mnohých podobách, lásku, ktorá nepozná hranice ani bariéry. Dej sa a priori sústreďuje na priateľstvo ťažko chorého aristokrata (François Cluzet) a jeho asistenta (Omar Sy), no na strane druhej prezentuje krehký vzťah muža pripútaného na vozík so ženou, ktorú nikdy nevidel.

Úlet (Rückenwind von vorn)

Réžia: Philipp Eichholtz

Snímka, ktorá vznikla v minulom roku predstavuje príbeh mladej ženy, ktorá hľadá samú seba. Stratená v stereotype, nespokojná vo vzťahu uteká od svojho doterajšieho života dúfajúc v zmenu. Cesta za novým životom však nie je ľahká a prináša aj nečakané.

Pavel Chodúr

 

Deň sv. Valentína je taký cukríkový sviatok. A úplne súhlasím, že ak ste s niekým krátko a chcete navodiť správnu atmosféru na večer, tak vyššie uvedené filmy sú úplne skvelé. Do toho ešte nejaká večera a nejaké to maznanie pod dekou. Ale pre tých, čo sú už vo vzťahoch etablovaní nejaký ten čas a pre tých sú so svojimi polovičkami na rovnakej vlne v názoroch a pohľadoch na svet, ale zároveň aj pre tých čo sú sami, a pokojne tam pridám aj tých, ktorí si chcú kuknúť v tento strašný sviatok niečo s kamošmi, ponúkam pár filmov, ktoré si môžete pozrieť bez toho, aby ste sa báli že budete sladký ako jabĺčka v karameli.

 

Rubber

Róbert je pneumatika, čo sa prebudila k životu. A tak sa kotúľa púšťou, zabíja ľudí (lebo má očividne nejaký problém) a zároveň funguje vo svete, kde je akákoľvek bizarnosť pomerne zábavná. Rubber je film od Quentina Dupieux, čo do určitej miery vypovedá o šialenosti tohto tvorcu. Na počudovanie je ale Rubber zábavný film. Je vyrozprávaný zaujímavo. Rozhodne inak, než na čo sme za normálnych okolností zvyknutí. A rozhodne je to skvelá téma na iný deň, keď s kamošmi sedíte na pive a na otázku: „Čo dobrého ste videli?“ môžete odpovedať: „Film o vraždiacej pneumatike.“ Myslím si, že aj s polovičkou sa na tom dosť zabavíte, ak budete dostatočne open minded.

 

Dilwale Dulhania Le Jayenge

Alebo teda v preklade Statočné srdce získa nevestu. Ja viem. Napísal som, že žiadne sladké filmy, ale toto je Bollywood. Kto nevidel indický film epických rozmerov, romantickú epopej posplietanú z rozličných žánrov, tak ako keby ani nežil. Tento 189-minutový opus je zábavným nazretím do indickej kultúry. Hlavne v dobe, kedy sa začal prístup k filmom trošku modernizovať, zároveň ale obsahoval tradičné prvky, ktorými sa táto kultúra vyznačovala vyše štyridsať rokov. Hlavne je to výraznejší film indickej mega star Shahrukh Khana a jeho krásnej spoločnice Kajol. V indických filmoch sú ženy aj muži rovnocennými hrdinami. A má to veľa pekných pesničiek a je to strašne cheezy.  A aj napriek dĺžke vám to utečie rýchlejšie, než akýkoľvek diel Hobbita.

Vampire

Tento americky počin japonského režiséra Shunjiho Iwaia nemá dobré hodnotenia. A pravdepodobne si pri ňom poviete, že je to vrchol nevkusu a hlúpych postáv. ALE. Mám rád iné filmy. Hlavne také, po ktorých dopozeraní máte chuť diskutovať a riešiť a nadávať s celým vaším okolím o význame týchto filmov. Príbeh o mladíkovi, ktorý chodí do samovražedných skupín, kde si vyhliadne obeť a potom sa ju snaží vysať (hoci nie je v doslovnom slova zmysle úplne upírom), má v sebe krásny kontrast mladíckej hlúposti a tiež sa stáva zrkadlom spoločnosti v tej najbizarnejšej forme tohto slova. A je to naozaj iné. Nepríjemné. A čo je dôležité, snaží sa to rozprávať príbeh nekonvenčne. Asi z neho nebudete nadšení, ale keby hej, tak nemáte začo.

Personal Shopper

Olivier Assayas je žánrovo rozmanitý tvorca. A ja prinášam v zásade ďalší film na diskusiu. Personal Shopper je o mladej babe, ktorú si zahrala Kristen Stewart, ktorá hľadá duše mŕtvych a zároveň nakupuje oblečenie pre mediálnu hviezdu. Znova dva výrazné kontrasty, ktoré by ste v jednom filme asi nečakali. Znovu je tu prítomná výrazná formálna stránka. Nie je to ani horor, ani sociálna dráma, ani thriller. Berie si ale z každého niečo a necháva priestor pre vlastné interpretácie. Dôležité je ale podotknúť, že Kristen Stewart tu hrá parádne.

The Lobster

Yorgos Lanthimos sa tento rok dostal do pozornosti svojím filmom The Favourite. Ale hneď, ako odišiel z rodnej gréckej hrudy, vytvoril film Homár, pojednávajúci o bizarnej utópií, kde postavy chodia na 45 dní do hotela, nájsť si vhodného partnera. Ak to do určeného času nestihnú, sú vyhnaní do lesa, kde ich úspešné spárovaní ľudia, lovia. Takže výborný film na romantického Valentína! V hlavnej úlohe Colin Farrell a Rachel Weisz. A hlavne je to ten typ filmu, ktorý je krásne spoločensky kritický, vtipný, bizarný a plný režijných nápadov. Rozhodne zlatá stredná cesta medzi úplným artom a diváckym filmom. A ak sa bude páčiť, odporúčam aj zvyšné diela tohto režiséra.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz