Film & TV Kultúra & umenie

9 klasických vianočných rozprávok na internete

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Vianoce sú v plnom prúde a vy ste si možno nestihli pozrieť vašu obľúbenú rozprávku. Nezúfajte, niektoré z klasických vianočných rozprávok z čias socializmu, nájdete aj na youtube. Nižššie vám prinášame deväť filmov, ktoré už neodmysliteľne patria k našim Vianociam. Nenchajte si ich ujsť.

1. Perinbaba (1985)

Na začiatku zachráni Perinbaba malého Jakubka z pazúrov smrti, pretože sa jej páči, že sa jej nebál. Vezme ho k sebe , aby jej pomáhal natriasať veľkú perinu, ktorou robí na zemi sneh. Čarovná Perinbaba má Jakuba rada a pomáha mu aj potom, čo opustí jej sídlo a vydá sa medzi ľudí, kam ho priťahuje láska ku krásnej Alžbetke. Než však budú môcť mať svadbu, čaká Jakuba aj Alžbetku nejedno trápenie so zlou macochou a jej dcérou Dorou.

2. Mrázik (1964)

Legendárna ruská rozprávka o pracovitej Nastenke, statočnom, ale samoľúbom Ivanovi a láske, ktorá si poradí so zlou macochou rovnako ako s mrazivým kúzlom mrázikovej palice. Samozrejme nesmie chýbať Baba Jaga, čarnový trpaslík, či zbojníci.

3. Tři oříšky pro Popelku (1973)

Tradičná vianočná rozprávka s Libušou Šafránkovou. Popoluška je dobré dievča bez matky. Žije s macochou a dvoma nevlastnými sestrami, ktoré ju nemajú radi, robia jej zle a snažia sa jej zabrániť aby sa zúčastnila kráľovského plesu.

4. Bol raz jeden kráľ (1954)

Rozprávka o kráľovi, ktorý chce odovzdať kráľovstvo jednej zo svojich troch dcér, tej ktorá ho má najradšej. Preto sa každej spýta, ako veľmi ho má rada. Drahomíra ho má rada ako zlato, Zpěvanka ako zlato v hrdle a najmladšia Maruška ako soľ. Kráľa prirovnanie k obyčajej soli rozhnevá, vyženie Marušku zo zámku a rozkáže všetku soľ v kráľovstve zničiť. Rýchlo však zistí, že bez soli sa žiť nedá.

5. S tebou ma baví svet (1982)

Každoročná pánska jazda troch otcov sa vplyvom razantného zásahu manželiek mení na materskú škôlku v zimnej prírode . Ukáže sa, že v istých situáciách sú otcovia lepšími mama než mamy isté, čo platí hlavne vtedy, keď mamy nie sú v dohľade. Ich výchovné metódy sú svojrázne a vyvolávajú veľa úsmevných situácií.

6. Šíleně smutná princezna (1968)
Hudobná rozprávka Šialene smutná princezná je určená predovšetkým malým – avšak nie tým najmenším divákom. Rozpráva príbeh princa a princeznej zo susedných spriatelených krajín, ktorí majú uzavrieť manželstvo, o čom rozhodli ich otcovia so svojimi radcami. Kráľovské deti však chcú o svojom osude rozhodnúť sami.

7. Kráľ drozdia brada (1984)

Na kráľovskom hrade vzbudí zvedavosť mladého kráľa Jána rozprávanie kočovnej hereckej spoločnosti o zlej a bezcitnej princeznej Anne. Rozhodne sa s hercami odísť do krajiny kráľa Matúša a s ich pomocou napraviť rozmarnému dievčaťu hlavu. Keď sa Ján v noci tajne dostane do hradu a zbadá princezninu krásu, rozhodne sa požiadať ju o ruku…

8. Sněženky a machři (1982)

Študenti druhého ročníka pražského gymnázia odchádzajú na povinný lyžiarsky výcvik. Horský učiteľský zbor je zložený zo skúsených profesorky Boženky, ilúziami naplnenej čerstvej absolventky pedagogickej fakulty Hanky ​​a prísneho profesora Kardy, ktorý so sebou vzal aj svoju dcéru Mariku. V humornom tóne je predstavovaný príchod a zabývanie študentov na horskej chate, nové a nečakané vzťahy medzi študentami a ich pedagógmi.

9. Veselé Vánoce přejí chobotnice (1986)

Film vznikol zostrihom pôvodnej televíznej série natočené Henrichom Polákom podľa scenára Ota Hofmana, je priamym pokračovaním komédie Chobotnice z 2. poschodia. Opäť sa budete môcť stretnúť s manželmi Holanovými, ich deťmi Evou a mladším Honzíkom a dvoma chobotničkami, vymodelovanými z prapodivnej podmorské hmoty.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.