Kultúra & umenie

37 ročník PechaKucha Night – FJÚŽN

Pavel Chodúr

Sheldon Blackman

Café Berlinka má znamenitú atmosféru. Je súčasťou Slovenskej národnej galérie a ak do nej vojdete, objednáte si pivo a usadíte sa v priestore, máte pocit, že zo všetkých strán na vás umenie kričí, volá a dobiedza.
37. ročník PechaKucha Night si pre svoju Fjúžn edition nemohol zvoliť lepšie miesto.

Nastaran A. Motlagh

Téma integrácie je v súčasnosti jedným z najzásadnejších problémov. Hranice kultúry a mentality sa neustále stierajú a transformujú. Hlavné mestá sa stávajú centrami multikulturality. Už je pomerne typické, že aj v Bratislave vidíme okrem turistov aj iné komunity.

Szymon Rozwalka

Integrované, prosperujúce a prispievajúce k rozvoju. Rozvojom sa, samozrejme, myslí vymieňanie si určitých pohľadov, porovnávanie iných kultúr medzi sebou a vedenie diskurzu (hoci len zo záujmu alebo z kamarátstva), ktorý do značnej miery prispieva k stieraniu rozdielov a nálepiek.

Nenad Branković

PechaKucha veľmi umne pozvala umelcov z blízkeho okolia, ktorí sú v našej spoločnosti etablovaní.
Či už je to Nastaran A. Motlagh, iránska rodáčka žijúca v Bratislave, známa predovšetkým pre svoje výstupy v stand up zoskupení Silné reči, alebo Wendy Allan z Poľska, ktorá trekingom z Austrálie do Krakova absolvovala cestu cez pol sveta, a spoznáva kultúry a ich mentálny a spoločenský status.

Jaime Gaztelu

Zároveň tu boli prítomní grafik Nenad Branković, pôvodom zo Srbska, Ágnes Jekli, rovnako grafická dizajnérka, ktorá vedie v Budapešti zaujímavý projekt s názvom Open Doors začleňujúci utečencov do spoločnosti. Ďalej Alma Lily Raynerová z Izraela, pôsobiaca v Prahe, je multimediálnou umelkyňou a feministkou.

Vo svojich dielach sa venuje spoločensko-politickým témam poukazujúc na chyby v spoločnosti, ktoré negatívne ovplyvňujú vnímanie ľudí. Jej výstava o zneužívaných deťoch, kde vychádza z vlastnej skúsenosti, hovorí o ľuďoch, ktorí sa dokázali etablovať do spoločnosti aj po výraznej psychickej traume.

Ágnes Jekli

Alexander Tinei z Moldavska zase predostiera otázku spoločenskej identity cez svoje obrazy.
Olja Triaška Stefanović prešla štátmi bývalej Juhoslávie, odkiaľ ona sama pochádza, a cez fotografie dokázala mapovať rozpad sôch a architektúry na príklade neustále sa meniaceho veku. Ukazuje, že dedičstvo sa pomaly vytráca a nahrádza ho niečo iné.

Alma Lily Rayner

Bjorn Kierulf je pôvodom z Nórska. Vytvára pasívne domy, je architekt a dizajnér, a na PechaKucha Night rozprával o svojich architektonických projektoch. Rovnako je to aj v prípade Jaime Gaztelu, ktorý pri stavbe domov využíva slnečné žiarenie a taktiež modulárne a trvalo udržiavateľné konštrukcie.

Bjørn Kierulf

Ďalej tu bol znova architekt Szymon Rozwalka, ktorý hovoril o tom, že architektúra, spolu s inými umeniami, sa musí neustále rozvíjať. Nemá hľadať jednotný charakter, ale mala by experimentovať. Jeho projekty využívajú koláž, náhodu, konflikt a vizuálne pôsobia veľmi zaujímavo.
Úvod a záver patrili hudobníkovi Sheldonovi Blackmanovi, žijúcemu v Nórsku, ktorý predstavil svoj originálny projekt a aj niekoľko piesní z vlastnej tvorby.

Alexander Tinei

PechaKucha je naďalej projekt, ktorý spája zaujímavých ľudí, o ktorých ste určite nepočuli, aby vám prezentovali niečo, čo ste určite nevideli a zároveň vás pozitívne namotivovali, ak ste sám umelcom, k prekonaniu strachu z neznáma, kedy by cieľ vašej cesty mal byť v spoznávaní, tolerancii, umeleckej slobode a neustálom sebazdokonaľovaní.

Wendy Allan

Ak ste o PechaKuche ešte nepočuli, je to rozhodne projekt, ktorý môžem odporučiť, a ktorý by ste mali vidieť a zažiť.

Olja Triaška Stefanović

foto: Dagmar Kolačkovská

« 1 z 2 »

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.