Kultúra & umenie

33. ročník PechaKucha night.

Pavel Chodúr

27.04 sa v priestorok A4 konal 33. ročník PechaKucha night. Jeho hlavnou témou bolo svetlo a tento večer sa konal ako sprievodné podujatie festivalu Nová dráma, ktoré naplno prepukne v termíne od 9 do 13 mája.

PechaKucha je podujatie kedy môže každý bez rozdielu na svoj vek a zamernie prezentovať samého seba a svoju tvorbu. Jedná sa o neformálne stretnutia, kde prezentujúci majú jediné omedzenie a tým je odprezentovať sa v 20 obrázkoch, pričom na jeden obrázok je časový limit 20 sekúnd.

PechaKucha night je zaujímavý koncept, ktorí sa snaží spojiť vďaka ústrednej téme rôzných ľudí z rôznych odvetví čím vytvára rozdielne pohľady na danú tému a vďaka tomu ju robí komplexnejšou a zaujímavejšou.

DSC03396

Prítomnosť a absencia svetla je súčasťou našich každodenných životov. Žijeme v dobe, kedy sa svetlo nachádza takmer všade. Snaží sa byť väčšie a jasnejšie a rovnako sa snaží vyvolávať aj určitú atmosféru. O jeho dôležitosti nemôže byť pochýb.  Každý rok prichádzajú ďalší a ďalší ľudia invečne využívajúci tento fenomén či už k uľahčeniu praktických vecí, alebo na posilnenie tých umeleckých. Súčasné spojenie PechaKucha night s festivalom Nová dráma je tak veľmi dobre mierenou a funčknou spoluprácou. Nová dráma je totiž niečo, čo sa neustále mení a prispôsobuje. Jej úlohou je vytrhnúť zo stereotypu s akým sa pristupuje k divadlu a prinášať divákovi stále niečo nové.  Každý teoretik a študent, či už filmu, alebo divadla, sa zoznamuje na svojej katedre s dôležitosťou svetla a jeho využitím v umeleckej sfére. Keďže každé kolektívne umenie je prispôsobené vnímaniu a malo by byť otvorené divákovi je jeho forma prezentácia a všetkých jeho zložiek veľmi dôležitá.  A inak tomu nie je ani v kategórii osvetlenia a svetla.

Začiatok večera sa, ako by sa dalo predpokladať odohrával v tme. Celý večer započal preformatívnym predstavením troch žien využívajúcich svetlo k vyjadreniu určitých pocitov a potom už nastala samotná prezentácia. PechaKucha night má obrovskú výhodu a tou je že sa nejedná len o slovenský projekt. Jeho záber je medzinárodny a v rovnakom duchu sa niesol aj tento večer. Prezentovali tu svoje umelecké kreácie a názory ľudia z Českej republiky, Poľska, Maďarska. Medzi prezentujúcimi bola napríklad Paulina Braun venujúca sa aktivitám starých ľudí u akých by ste skôr čakali niekoho mladšieho (Dj, kresliš graffit a pod.) Vo svojej prezentácii ukazovala dedkov a babičky nad 60 rokov ako si žijú svoj život rovnako aktívne a zapájajú sa do umeleckých aktivít vnímaných spoločnosťou skôr ako záležitosť mladých.

DSC03423

Bol tu Jiři Suchánek hovoriaci o svojom sound a media art. Ako veľký fanúšik futuristického sú jeho výtvory veľmi špecifické a majú v sebe príchuť neďalekej budúcnosti. To že sú spojením svetelného a zvukového považujem za bonus. Bol tu Tomek Wódkiewicz venujúci sa preformatívnemu umeniu, hudbe a zvukovému dizajnu. Ďalej tu bola Katarína Ďuricová venujúca sa svetelnému dizajnu pre divadlá. Pôsobiaca prevažne v Prahe ale snažiaca sa svoje skúsenosti predať ďalším pomocou workshopov konajúcich sa aj na Slovensku.

Tanečný súbor Sľuk tu prezentoval najnovšie dielo Ornamenty, čo je predstavenie plné ľudovej, ethno a jazzovej hudby a samozrejme svetla.
Svoje zastúpenie tu mala aj Nová dráma, ktorá svojou prezentáciou lákala na samotný festival konajúci sa už v máji.

PechaKucha night patrí rozhodne k zaujímavým projektom. Účasť medzinárodného charakteru vytvára pôsobivý dialóg. Tento dialóg o umení považujem v súčasností za najdôležitejší. Nie len ako forma inšpirácie alebo toho typického „všetko sa dá, ak je odhodlanie“, ale aj preto, lebo kreativite sa medze nekladú a rozmanitosť hosťov je toho dôkazom.

foto: Dominik Kurina

« 1 z 2 »

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.