Film & TV Kultúra & umenie

10. ročník festivalu Fest Anča a jeho malá rekapitulácia.

V dňoch 29.6. – 2.7. 2017 sa v Žiline uskutočnil desiaty ročník medzinárodného festivalu animovaného filmu Fest Anča 2017. V tomto roku sa organizátori zamerali okrem tradičných sekcií aj na maďarskú animovanú tvorbu. Súčasťou programu tak boli aj  reklamy, videoklipy a krátke filmy, ktoré predstavili maďarskú animovanú tvorbu od šesťdesiatych rokov až po súčasnosť.

Medzi tohtoročných hostí podujatia patrili mená ako Paul Bush, Barry Purves, či Robert Morgan.

Tvorbu Roberta Morgana predstavujú animované horory. Debutoval v roku 1997 filmom The Man in the Lower Left-Hand Corner of the Photograph, ktorý bol premietaný aj počas festivalu. Rovnako tak aj jeho ďalšie filmy ako The Cat With Hands (2001), The Separation (2003), Bobby Yeah (2011) a iné. Robert Morgan počas podujatia viedol aj masterclass.

Barry Purves, ktorý sa venuje bábkovej animácii predstavil svoju tvorbu počas sobotného premietania. Tento britský animátor stojí za vznikom filmov ako Next: The Infinite Variety Show (1989), Rigoletto (1993), či Screen Play (1992), za ktorý bol nominovaný aj na cenu Akadémie.

Sekcia filmov pre deti priniesla české večerníčky zo šesťdesiatych rokov i maďarskú animovanú tvorbu určenú pre detského diváka. Cenu Anča Kids’ Award, udelilo detské publikum filmu Vtáčik a húsenica (The Little Bird and the Catterpillar ) režisérky Leny Von Dohren, pôsobiacej vo Švajčiarsku.

Ďalšie ceny vyberala porota, ktorú tvorili maďarská režisérka Éva Katinka Bognár,  programový riaditeľ festivalu Anifilm Pavel Horáček  a spomínaný britský režisér Robert Morgan.

Hlavnú cenu desiateho ročníka festivalu získala fínska režisérka Elli Vuorinen so snímkou Nekonečne boľavé oči (Sore Eyes for Infinity). O ocenenom snímke porota hovorí:  „Prostredníctvom expresívnej animácie ponúka absurdný pohľad na svet, ktorý však pramení zo skutočnosti. Ústredná postava pozoruje grotesknosť sveta, až kým s pomocou spriaznenej duše nenájde odvahu stať sa jeho súčasťou.“

Z Fínska pochádza aj držiteľka ceny Anča Student Award Heta Jäälinoja  za snímku Penelope.

„Rozhodli sme sa ju udeliť hravému filmu, ktorý nás vo veľkej rýchlosti bombarduje vtipnými a originálnymi návodmi na upratanie bytu“, dodáva porota.

Cenu za najlepší videoklip Anča Music Video Award získal Marcos Sánchez s videoklipom The unnatural.

Súčasťou poroty hodnotiacej Medzinárodnú súťaž videoklipov boli člen demoskupiny ASD Kostas Pataridis známy ako Navis, mediálna umelkyňa Heidi Hörsturz a slovenská umelkyňa Beáta Kolbašovská.

Všetky ocenené filmy budú premietané aj počas festivalu Pohoda.

 Anča Award

Nekonečne boľavé oči / Sore Eyes for Infinity

réžia: Elli Vuorinen, Fínsko, 2016

 

Anča Award – special mention

Bábiky neplačú / Toutes les poupées ne pleurent / Dolls don’t cry

réžia: Fréderick Tremblay, Kanada, 2017

 

 Anča Student Award

Penelope

réžia: Heta Jäälinoja, Estónsko, 2016

 

Anča Student Award Special Mention

Spolubývajúci / Roomates

réžia: Jamie Wolfe, USA, 2016

 

Anča Music Video Award

The Unnatural

réžia: Marcos Sánchez, Čile, 2016

 

Anča Music Video Special Mention

Sex Bruise

réžia: Conor Grebel, USA, 2016

 

Anča Kids´ Award

Vtáčik a húsenica (The Little Bird and the Catterpillar)

réžia: Lena Von Dohren, Švajčiarsko, 2017

 

Game Days Pitching Session

Zoja

autori: Ivan and Peťo Galdíkovci

 

Game Days Pitching Session Special Mention

Duschans Schulweg

autor: Peter Račko

 

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.